Strategie

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
speede
Skryba
Posty: 302
Rejestracja: 05 lutego 2009, 10:11
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Strategie

Post autor: speede »

SPIDIvonMARDER pisze: ...kiedyś Civ II.
...czasem Settlersi III...
...no i nieśmiertelne Herosy 3.
O
I to jest właśnie moje top 3.
Awatar użytkownika
Sir Gareth
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 19 maja 2003, 09:40
Lokalizacja: wszechświat równoległy 3-go poziomu
Kontakt:

Re: Strategie

Post autor: Sir Gareth »

Cała strategiczna seria Dune: Dune 2, Dune 2000, Emperor - Battle for Dune;
no w Civilazation też się grało;
cała seria HoM&M, chociaż w 4 część grałem najmniej;
Warcraft 2 + Beyond The Dark Portal;
Supreme Commander nie był taki zły;
Earth 2140 i 2150;
Command & Conquare;
Desciples;
i ostatnio pogrywam w Starcraft BW na NetCrafcie no i czekam na SC2 :)
..::Don't be afraid of the dark, be afraid of what it hides::..
My photopage
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Strategie

Post autor: marek »

Ostatnio w promocji Empiku skusiliśmy się z bratem na grę Rise of Nations (za 12.50zł :D ). Według opisu, byl to RTS, więc uznaliśmy, że warto było sprobować.
Po obejrzeniu pudełka się zdziwiłem, bo gra miała znakomiete oceny (9 i 9.5), a ze screenów wyglądała jak taki klon Age of Empires. Instalacja i uruchomienie przyniosły 2 kolejne zsakoczenia:
- jest to gra Microsoftu (może nie całkiem, ale widnieje ich logo), a tak tanio kosztuje
- twórcą jest nikt inny jak Brian Reynolds (główny twórca jednej z moich ulubionych strategii - Alpha Centauri, oraz współtwórca Civilization 2), byłem pewien, że będę mile zaskoczony
Pierwsze próby z treningami na początku spowodowały, że pomyślałem "klon Age'a". Jednakże wraz z grą byłem coraz milej zaskoczony - gra jest skrzyżowaniem Rozgrywki a'la AoE z Cywilizacją (tak, to możliwe!), otóż:
- surowce na mapie się nie zużywają, oznacza to, że nawet bardzo długie gry nie tracą na dynamice
- budynki można budowac tylko i wyłącznie na terenie własnego państwa
- limity populacji, liczby miast, przychodu surowców, szybkści i dostepności technologii zależą od poziomu rozwoju naukowego (jednem z surowców jest wiedza!)
- koszta jednostek zależą od tego ile jednostek danego typu już posiadamy. Powoduje to, że zbudowanie armii opartej na jednym typie jednostek jest potwornie kosztowne i generalnie bez sensu (nawet zakłądając, że przeciwnik nas nie zmasakruje - kawalerii ciężką piechotą, piechoty łucznikami, luczników kawalerią). Jest to gra, w której wszystkich typów jednostek uzywamy, gdyż nie dochodzi do sytuacji z AoE, kiedy cała plansz ajest ogolona z drzew i kawaleria rozjeżdża wszystko, tutaj trzeba kombinować
- podbijamy wrogie miasta zamiast ich niszczyć - trzeba niemal zniszczyć centrum miasta, zająć piechotą i utzrmyać przez 2 minuty, po tym czasie miasto razem z wybudowanymi budynkami wspomagającymi jest nasze
- do desantów nie są potrzebne łodzie - jeśli mamy doki jednostki po wejsciu do wody "załatiwają" sobie szalupy. Dopóki nie zagrałem nie sądziłem jakie to jest dobre rozwiązanie - przynajmniej nie ma idiotyzmów z innych gier, gdzie żołnierz nie potrafi przepłynąć strumyka szerokości 2 metrów
- z AoE pozostały ery -każda charakteryzuje sie innymi taktykami, jednostkami, dynamiką
- rzecz decydujaca o tym, że jest to prawdziwy RTS - a nie zręcznościówka strategiczna czy inny tworek. Otóż w każdym momencie można zrobic pausę, w trakcie której można wydawać rozkazy jednostkom!

Mamy do wyboru kilka trybów: quick game (pojednycza gra) oraz conquer the world. Ten drugi jest bardzo ciekawy. Otóż po rozpoczęniu w nim widzimy mapę bardzo podobną do gry Risk (Ryzyko). Z tą tylko różnicą, że jest jakby inaczej (np. są karty, które można uzyć przed bitwą, dajace konkretne rezultaty - to jest coś zupełnie nowego.

Jak na razie grę oceniam bardzo pozytywnie, Age of Empires się powinno schować ;) (ale oczywiścnie nie zapominajmy, że z Agem te gra ma wiele wspólnego i gdyby nie on prawdopodobnie wyglądałaby inaczej). Gra jest bardzo rozbudowana i trzeba przy niej o wielu rzeczach myśleć, do tego jest bardzo oryginalna. Szczerze polecam każdemu fanowi strategii. Wstępnie oceniam ją na 9.5/10 (jednostki i budynki w skali mapy mogły by być mniejsze, byłaby jeszcze wieksza zabawa, poza tym w najwyższych erach ze względu na licznik armagedonu dla wystrzelonych nuków można nie mieć wpływu na to, kiedy się zakończy gra). Być może z czasem tą ocenę obniżę, ale gra wywarła na mnie ogromne, pozytywne wrażenie.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Moira
Skryba
Posty: 319
Rejestracja: 04 listopada 2008, 21:15
Lokalizacja: Białystok

Re: Strategie

Post autor: Moira »

ja tam się poryczałam jak mi płytka od red alert 2 i yuri's revenge pękła :cry:

8-)
Obrazek
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Strategie

Post autor: Hadrian »

Grałem w Rise of Nation i jest ciekawa, ale już nie gram bo nie mam płyty :cry:
Awatar użytkownika
Zaratul
Młotodzierżca
Posty: 892
Rejestracja: 13 stycznia 2008, 21:42
Lokalizacja: Poznań

Re: Strategie

Post autor: Zaratul »

No ja się zgodzę z Markiem,Rise of Nations miażdży system,jeden z najlepszych RTSów ever.
marek pisze:poza tym w najwyższych erach ze względu na licznik armagedonu dla wystrzelonych nuków można nie mieć wpływu na to, kiedy się zakończy gra
Jeden z 4 ostatecznych upgrade`ów w Library daje to że Armaggeddon clock się cofa. :)
Look at you, hacker. A pathetic creature of meat and bone, panting and sweating as you run through my corridors. How can you challenge a perfect, immortal machine?
Shocker
Bełkotliwiec
Posty: 29
Rejestracja: 30 czerwca 2009, 22:23

Re: Strategie

Post autor: Shocker »

Ja tam specjalnie nie przepadam za strategiami, lecz gra Spellforce mnie zmiażdżyła 8-) . O takim czymś właśnie marzyłem. Połączenie RPG ze strategią. Pierwszą część przeszedłem dwa razy, a dwójce byłem gdzieś w połowie. Dlaczego tak? A bo wszystkie części są cholernie długie nie wliczając jeszcze dodatków :roll: .
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Strategie

Post autor: Maveral »

Zagraj sobie w Europa Universalis - to dopiero długa gra ;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
Daweon
Arcykapłan
Posty: 1344
Rejestracja: 06 lipca 2009, 19:15
Lokalizacja: Tarnów

Re: Strategie

Post autor: Daweon »

Ah strategie... mój ulubiony gatunek gier komputerowych.Jakie są najlepsze?

Może zacznę od końca, czyli sławetne heroesy. Dawniej w to grałem, ale ile można? Wcale mnie nie powalają, nie wiem czy to złe wspomnienia, a może dawno nie grałem. W każdym razie nie kojarzę zbyt dobrze.

Jak już jestem przy turówkach (które bardzo lubię), nie mogę ominąć tytułów Etherlords II i Disciples II. Bardzo fajne trochę stare, ale mimo to grafika daje radę.

No i czas na moją ulubioną (zarówno turówkę jak i strategię, po części też grę) Warlords III. Bardzo ubolewam, że firma produkująca to arcydzieło splajtowała. Świetny klimat, trochę cienkie AI, ale mimo tego fantastycznie się gra. Jednak ma jeden minus, mianowicie nie chodzi na XP. Gdyby nie to Zamiast pisać ten post zajmowałbym kolejne miasta.

Teraz RTS, najgorsza w jaką grałem to chyba SpellForce. Ogólnie trudno to nazwać strategią gdyż tam chodzi o niszczenie wszystkiego bohaterem, a jeżeli się nie da, to produkujemy jeden najlepszy rodzaj jednostek i szturmem wroga, żadnej taktyki.

No to teraz Age of Empire II. Po prostu klasyk, jak na tamte czasy świetnie zrobiona. Trzeba mieć dobre umiejętności taktyczne i trochę można się z tego o historii dowiedzieć. Poza tym bardzo łatwy w obsłudze edytor map.

Zdecydowanie najlepsza w rts jest seria Warcraft. Zarówno dwójka i trójka są świetine zrobione, zaróno fabularnie jak i ogólnie w czasie gry bardzo dobrze zrobiona gra. Nawet mimo tak sędziwego wieku nadal cieszy się popularnością.

Jeszcze zostały ekonomiczne, ale ich nie będę oceniać, bo mi do gustu nie przypadły.

Wg moich obliczeń grałem w przynajmniej 25 strategii. Jednakże nie będę każdego opisywać, więc podałem tylko te warte uwagi.
Ostatnio zmieniony 07 stycznia 2010, 22:41 przez Daweon, łącznie zmieniany 1 raz.
Człowiek żyje by być szczęśliwy
Szczęście zaś to tylko chęć życia
Jesteśmy więc po to by chcieć tu być
Bo oprócz trwania nie mamy nic innego
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Strategie

Post autor: _OskaR »

marek pisze:Znacie jakieś strategie, w ktorych na wyższych poziomach trudności komputer nie oszukuje, i które mają niskie wymagania sprzętowe (znaczy się mają kilka lat i bez szaleństw z 3D - nic bardziej wymagajacego niż Warcraft3)?
Warrior Kings ma już sporo lat na karku (premiera nawet przed W3) - gra się bardzo fajnie - nawet za fajnie, bo teraz nie mogę znaleźć żadnego godnego następcy - a w multi nikt nie gra :cry:
Poleciłbym Earth 2150, ale komp jest trochę głupi - w singlu oszukuje - zwłaszcza w Lost Souls (choć nawet ciekawie się gra), a na multi jest łatwy do pokonania, choć można sobie ściągnąć moda Operation X :hyh - albo poczekać na http://www.insideearth.net/index.php?id ... l&langid=8
Ew. można pograć w Zeusa czy Settlersów :hyh
Awatar użytkownika
Bruce
Strażnik Glifów
Posty: 3835
Rejestracja: 06 maja 2003, 17:58
Lokalizacja: Lublin
Płeć:

Re: Strategie

Post autor: Bruce »

marek pisze:Znacie jakieś strategie, w ktorych na wyższych poziomach trudności komputer nie oszukuje, i które mają niskie wymagania sprzętowe (znaczy się mają kilka lat i bez szaleństw z 3D - nic bardziej wymagajacego niż Warcraft3)?
Age Of Empires 1 i 2?
Tomorrow comes tomorrow goes
But the cloud remains the same
Wonder why he’s feeling down
Tears of a clown
Obrazek
Awatar użytkownika
marecki
Kurszok
Posty: 635
Rejestracja: 13 września 2005, 15:59
Lokalizacja: Wólka Kozodawska

Re: Strategie

Post autor: marecki »

marek pisze:Znacie jakieś strategie, w ktorych na wyższych poziomach trudności komputer nie oszukuje, i które mają niskie wymagania sprzętowe (znaczy się mają kilka lat i bez szaleństw z 3D - nic bardziej wymagajacego niż Warcraft3)?
Jagged Alliance 2 (bez modów), chociaż nie wiem czy podchodzi pod strategię - to bardziej gra taktyczna.
Nothing is exactly as it seems, nor is it otherwise
ODPOWIEDZ