A co mi tam, pochwalę się! :)

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
speede
Skryba
Posty: 302
Rejestracja: 05 lutego 2009, 10:11
Lokalizacja: Gdańsk

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: speede »

Gratulacje. Temat bardzo ciekawy i dziedzinę studiów też całkiem niełatwą wybrałeś. To teraz czekamy na pierwsze roboty strażnicze Twojej konstrukcji.
Nie oglądaj się za siebie, z przodu czai się brutalna rzeczywistość.
Awatar użytkownika
dario
Arcykapłan
Posty: 1412
Rejestracja: 08 lutego 2007, 09:15
Lokalizacja: Tychy

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: dario »

@marek, ale masz się dobrze :P jeszcze ocena bardzo dobra tylko pozazdrościć. Ja swoją obrone mam dopiero w przyszłym roku :?
Alla Juventus vincere non è importante. E’ l’unica cosa che conta
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: Maveral »

Gratulacje. Też zastanawiałem się, czy iść na Automatykę i robotykę, ale ostatecznie dość miałem po technikum fizyki, elektroniki, elektrotechniki itp, więc wybrałem informatykę ;) Niemniej, w moich oczach, kierunek jeden z cięższych na polibudzie, ale i ciekawy. Powodzenia w zdobywaniu mgr :)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: marek »

Dziękuję wszystkim. Skoro raczej nie można udostępniać pracy, to trudno, najwyżej udostępnię za pół roku, przynajmniej moją część. Jakby co na PW mogę podesłać.
Robota strażniczego chciałem kiedyś zrobić, ale to jest trochę droga zabawa - lub też po prostu wyjdzie coś marnej jakości, a i tak nietanie.
Jest satysfakcja - poza tym już 2 dni minęły i cały czas sobie uświadamiam i czuję jaki byłem zmęczony psychicznie i nerwowo.
Kierunek dość ciężki (właściwie każdy przedmiot ma w sobie matematykę, ale sądzę, że na informie jest podobnie), ale jako jeden z niewielu pozwalający stworzyć coś namacalnego, w miarę nowego (w robotyce nie ma takich ograniczeń technologicznych jeśli chodzi o robienie ciekawych rzeczy, można korzystać z elementów w miarę dostępnych, nie to co np. przy budowie silnika itp.). Zresztą jest to połączenie informatyki, mechaniki i elektroniki. Ciekawa mieszanką, którą polecam wszystkim umysłom ścisłym.

edit:
wrzuciłem 2 filmiki:

ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: marek »

to znowu ja :)
Otóż udało mi sięw końcu zdać chyba najtrudniejszy z dotychczasowych egzaminów: prawo jazdy. Szóste podejście, ale tym razem była ładna pogoda (nie było gorąco) i nie musiałem czekać około 2 godziny aż mnie wywołają (jak poprzednie 4 razy), więc przed egzaminem nie zdążyłem się zdenerwować. Egzamin zdałem bezbłędnie, ale i sam egzaminator był w porządku, po prostu robił swoje, zamiast próbując mnie wciskać w najgorsze możliwe miejsca (miałem już takich), aczkolwiek 40 minut na mieście wyjeździłem. Uffff :D
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Gratuluję! O... możesz powiedzieć ile masz lat? Ciekaw jestem czy wiek ma związek z ilością prób.
Obrazek
Awatar użytkownika
waldeq
Kurszok
Posty: 517
Rejestracja: 03 grudnia 2006, 22:12
Lokalizacja: Południowa Dzielnica

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: waldeq »

SPIDI, przecież pisze w profilu ile ma lat. :P

Gratuluję prawka. :mru Niektórzy zdają od razu niektórzy po 10 próbach. Też się będę musiał przymierzyć ale chyba dopiero po studiach. Jakoś teraz mi się nie chce. Na pewno jest dużo łatwiej gdy ma się tę możliwość zabrania samochodu i jechania samemu niż korzystać z autobusów i pociągów.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Coż z zupełnie innej beczki. Oto pierwszy post pisany z... nowego laptopa :D Powód do dumy, gdyż całkowicie samodzielnie na niego zarobiłem :)
Obrazek
matilon
Młotodzierżca
Posty: 851
Rejestracja: 23 grudnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Lublin

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: matilon »

Ja również gratuluję, i również znam te uczucie gdy coś samemu się coś zrobiło/kupiło za własne uczucie. :oki :oki :oki :oki
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: BodomChild »

Robię dzisiaj pierwszy raz w życiu imprezę sylwestrową u siebie w domu (tzn. taką na więcej niż 5 osób :) ), przez te wszystkie lata zawsze wbijałem się do kogoś, dzisiaj mam okazję się zrewanżować :hyh . Żeby tylko wódki nie zabrakło :zaw .

Jak się uda to też się pochwalę :kwd .
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Colin
Skryba
Posty: 268
Rejestracja: 28 stycznia 2009, 16:47
Lokalizacja: Lubin

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: Colin »

SPIDI, gratuluję nowego laptopa i pierwszych zarobionych pieniędzy :)
Bodom, a Tobie życzę Udanej imprezy sylwestrowej :D
Za dwadzieścia lat bardziej będziesz żałował tego, czego nie zrobiłeś, niż tego, co zrobiłeś. Więc odwiąż liny, opuść bezpieczną przystań. Złap w żagle pomyślne wiatry. Podróżuj, śnij, odkrywaj. ~ Mark Twain
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Pierwsze zarobione pieniądze to ja mam za sobą już od wielu lat. To laptop jest dziewiczy tylko :)
Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Nad czym obecnie pracujecie?

Post autor: marek »

Zacząłem projekt w czerwcu, wstępny projekt i wykonanie nogi. Następnie przez wakacje zrobiłem około 80% mechaniki i 70% elektroniki, oraz powiedzmy, że 10% programu. Przy okazji chodziłem do pracy, a i pogoda była niesprzyjająca do tego aby mieć chęci, więc wolno szło. A teraz bawię się dalej. Oceniam, że mechanika jest skończona w 99% (a nuz cos wyskoczy), elektronika może w 97% (podobnie, ale okablowanie możliwe, że będę musiał poprawić), program w około 40-50% (ma jeszcze jeździć, poruszać się stając równoczesnie na dwóch nogach i przechodzić między tymi stanami), pisanie pracy ... 1% :D (mam konspekt). Robot jest moją magisterką.

Robot jest w pełni autonomiczny (niestety w tej chwili ślepy i pewnie już taki zostanie do obrony, potem na jakieś pokazy mu muszę wstawić czujniki, ale miejsce przewidziałem i zostawiłem wolne i łatwo dostępne), na małym akumulatorze, który kupiłem mógłby tak jak tutaj chodzić przez ~2.5h. Ale udźwig ma taki, że mógłby takich akumulatorów zabrać na cały dzień chodzenia i nie zobaczyłby pewnie różnicy - a nawet na całą dobę. Na filmie jest podłączony pod zasilacz, bo nie chcę męczyć akumulatora podczas pisania programu. Oprócz tego po COM (ale mam przejściówkę do USB) może wysyłać dane i mógłbym z łatwością mu zrobić w ten sam sposób jakieś sterowanie z komputera.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: Nad czym obecnie pracujecie?

Post autor: Nivellen »

Moje uznanie :pad Dawno temu próbowałem sklecić prostego gąsienicowego robota (schematy i rozwiązania konstrukcyjne przeważnie z Młodego Technika), ale projekt upadł głównie z braku odpowiedniego zaplecza. Przy obecnych siłownikach i akumulatorach śmiało można robić roboty kroczące - wyzwanie dla inżyniera i jednocześnie niesamowita zabawa :wes
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
Awatar użytkownika
Paweuek
Gniew-Amon
Posty: 1879
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 12:25
Lokalizacja: Cytadela

Re: Nad czym obecnie pracujecie?

Post autor: Paweuek »

Marku, z jakiego uC korzystasz i w jakim języku to programujesz? :)
Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Nad czym obecnie pracujecie?

Post autor: marek »

Korzystam z:
- LPC2103, czyli ARM7TDMI od Philipsa, programuję w C w Eclipse korzystając z GCC
- 4 sztuki ATmega8 i jedna ATmega168 (starczyłaby 88 albo nawet 48) - programuję w C w AVRStudio(pomagajac sobie Notepad++)
Obecnie już stwierdziłem, że mógłbym ze spokojem całość wykonać na dwóch mikrokontrolerach (ze względu na pomiary prądów i napięć jeden by nie wystarczył), najlepiej obu ARMach i najlepiej od Philipsa - filozofia pisania kodu jest dużo bardziej ludzka niż w układach od STM, o dokumentacji już nie wspominając. Jest sporo rzeczy, które bym zmienił, gdybym miał robić drugi raz, ale obecnie uważam, że nie warto ruszać czegoś co w sumie nieźle działa.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Paweuek
Gniew-Amon
Posty: 1879
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 12:25
Lokalizacja: Cytadela

Re: Nad czym obecnie pracujecie?

Post autor: Paweuek »

Zacnie, widać że profeska :hyh Ja niedawno przerzuciłem się z C i WinAVR na Bascoma i BascomAVR i okazuje się, że jest to środowisko idealne do programowania avr'ek [a pracuję na 32] :) Żadnych headerów, żadnych uwikłań, czysty "wysoki niski" poziom ^^ Polecam! Po trzech godzinach nauki od zera udało mi się wykonać taki oto stoperek:
- kod w opisie :)

Polecam też stronę: http://www.dioda.com.pl/forum/topics23/ ... -vt935.htm
Obrazek
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Nad czym obecnie pracujecie?

Post autor: marek »

Eh, Bascom, mało przyszłościowy, z tego co słyszałem to nawet z nowszymi AVRami ma problem. Jeśli chodzi o programowanie na poziomie wyższym niz zwykłe C to może Arduino? Potem łatwo się przerzucić na C, płytki startowe kosztują tyle samo (a nawet mniej ;) ) niż zwykłe z AVRami, istnieje mnóstwo kompatybilnych modułów, tzw. Shieldów.
A stronkę znam, jestem tam dość znany. I rzeczywiście warta polecenia, są tam normalni ludzie, w przeciwieństwie do elektrody, gdzie wiele osób pozjadało wszystkie rozumy (jak Sylar z Heroes ;) ).
Postaram się w tym tygodniu zrobić do chodzenie na pozostałe sposoby, potem zastanowię się jak zrobić przejścia miedzy chodami.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: BodomChild »

Kończę ostatni rozdział mojej pracy licencjackiej, przez miesiąc się nie mogłem do niego zabrać a teraz lecę jak burza popijając sobie piwko, normalnie kurna nie mogę się zatrzymać :jez .

A tamta impreza sylwestrowa się udała, zapomniałem się pochwalić :zaw .
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Nad czym obecnie pracujecie?

Post autor: marek »

Znowu ja, mały update:

żałuję tylko, że nie zrobiłem filmiku jak śmiga tylko na samym akumulatorze. A potrafi tak chodzić 2h na akumulatorze 2200mAh 3S Lipo/
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: BodomChild »

Zrób kiedyś to



Zawsze chciałem takiego mieć :jez .
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Leming
Złodziej
Posty: 2564
Rejestracja: 17 stycznia 2005, 10:16
Lokalizacja: Statua postępu

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: Leming »

Jak tylko widzę małe robociki, to zawsze przypomina mi się to:

Żółta maszyna bębniąca
Kupię Azjatkę - najlepiej Japonkę (może być używana)

Suma całkowitej ilości Informacji we Wszechświecie jest stała i jest równa 0 (zero)
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: BodomChild »

Dzisiaj zdobyłem tytuł licencjata, nie wiem po co mi to, ale niech będzie. Teraz magisterka :wes .
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
Awatar użytkownika
Dziarsky
Garrett
Posty: 4861
Rejestracja: 02 listopada 2003, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: Dziarsky »

Gratulacje i powodzenia!
Walcz by dołączyć do powiększającego się grona magistrów na forum ;).
Obrazek
Awatar użytkownika
Nivellen
Złodziej
Posty: 2799
Rejestracja: 30 stycznia 2003, 23:21

Re: A co mi tam, pochwalę się! :)

Post autor: Nivellen »

Gratulacje :sup
Jeśli lubisz mroczne tajemnice i zamki...
Zapraszam do obejrzenia zrzutów z powstającej Fanmisji
ODPOWIEDZ