Gry RPG...

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
hurr
Mechanista
Posty: 442
Rejestracja: 07 października 2004, 16:19

Re: Gry RPG...

Post autor: hurr »

niech będzie D&D!
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Gry RPG...

Post autor: Bukary »

Gregorius pisze:Przypomniałem sobie: Betrayal at Krondor - podobno rewelacja (nie mam nigdy czasu wreszcie zagrać). Stara gierka z grafiką 3D a'la 386 ;)
No i udostępniona jako freeware :ok
Ta gra to coś więcej niż rewelacja! Spędziłem nad nią najpiękniejsze lata swojej komputerowej edukacji. Jest po prostu wspaniała! Jeden z moich faworytów wszech czasów...

- Potężny i zróżnicowany teren rozgrywki (wioski, miasta, dżungla, kanały, jaskinie, podziemia).
- Świetne dialogi.
- Ciekawa intryga (gracz ma wrażenie, że uczestniczy w wielkich wydarzeniach, np. w bitwie, wpływając na ich bieg).
- Odjazdowe czary.
- Ciekawy sposób walki.
- Wysoki (czasem BARDZO wysoki) poziom trudności.
- Interesujące rozwiązania graficzne (mapa!).
- Mroczna atmosfera.
- Drużyna z charakterem.
- Niesamowity "sposób" otwierania skrzyń (hasła!).

Gorąco polecam!
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

Sam temat ma mylącą nazwę i ledwie dodanie malutkiej literki 'c' przed 'RPG' usunęłoby wprowadzający w błąd aspekt. Do tej pory nie było jeszcze mowy o grach RPG, a jedynie o tych cRPG (że różnica jest ogromna, każdy widzi).

Co do BaK - wie ktokolwiek, jak to rzekome cudo uruchomić? Jakiś czas temu ściągnąłem i wypaliłem, ale nie chciało działać (instalacja się chyba powiodła). Aplikacje typu DosBox, czy VDMsound załatwiają sprawę?

Roguelike - to nie są nawet gry RPG/cRPG, więc trudno być najlepszym w gatunku, do którego się nie należy ;] . Chociaż jako dość skomplikowane wyżynki (często taktyczne) są bardzo miłą rozrywką. Do wspomnianych dodałbym jeszcze jeden tytuł Steampunk, w którym istnieje możliwość poprowadzenia Automatona, czy Mech-Beasta :] .

Sesja forumowa - gdyby ktoś był zainteresowany, mogę polecić co najmniej dwa fora temu poświęcone (jedno nieźle się rozwijające, ale infantylne, drugie... ambitne). Jednak jeśli urok tej sesji miałby polegać na toczeniu się jej akcji właśnie tutaj, to z dwóch wymienionych bardzo mocno i wszystkimi kończynami czepiałbym się WH (sztandarowe dwa settingi DnD, tj. Greyhawk i bardziej znany Forgotten Realms, uważając za badziewne - a już na pewno nie pasujące w żaden sposób do stylistyki Thiefa). Ze swojej strony poleciłbym Wampira w epoce wikroriańskiej, lub chociaż w mrocznych wiekach (i sesja np. w Karpatach ;] ).

add: teraz doczytałem, że chodzi o sesję na chacie, ale taki trik już gorąco odradzam, chyba że jest w tym gronie jakiś profesjonalista. O wiele łatwiej (a zatem 'skuteczniej') prowadzić sesję na forum. Mają one oczywiście specyficzny klimat i tempo, ale jednak jest to coś na pewno ciekawego.
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
Kruk
Skryba
Posty: 310
Rejestracja: 31 stycznia 2005, 19:25
Lokalizacja: Środek nieskończoności

Re: Gry RPG...

Post autor: Kruk »

Oj, i co z tego! skoro jesteśmy już przy temacie RPG (bez literki "c" na wstępie :lol: ) to możemy to rozwinąć. Proponuje sesje w piątkowe lub sobotnie wieczory. system może być D&D. Zresztą gra może byś improwizorką, chodzi o to żeby się dobrze bawić, nie! Potrzebny tylko mistrz gry i jazda! Jest ktoś chętny?
"Don't be afraid of the dark. Be afraid of what is hides"
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

Jeśli widzę temat 'Żużel', a w środku ma miejsce dyskusja wyłącznie o hulajnogach, zmiana tematu by się przydała, prawda? Zwłaszcza, że dla admina/moderatora to kilka sekund roboty.

Co do chatu - tak, fajnie, wesoło. Ale to masochizm. Oczywiście życzę szczęścia ( ;] ), lecz chyba jednak lepiej brać się za coś, co ma większe szanse powodzenia, a zatem większe szanse na dostarczenie tej jakże upragnionej zabawy.
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
Lord_N
Mechanista
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2004, 11:21
Lokalizacja: Chorzów

Re: Gry RPG...

Post autor: Lord_N »

pietrus_pan pisze:Witam. Czy forumowicze znają jakieś gry RPG? Ale takie klasyczne, bez żadnych bajerów. No i z tworzeniem postaci. Najlepiej w klimatach "stare krasnoludy, i spocone karły"
Polecam Wizards & Warriors-stara szkoła w najlepszej postaci.
Awatar użytkownika
Pietrus
Mechanista
Posty: 441
Rejestracja: 20 maja 2004, 15:50
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: Pietrus »

W&W? W CD-Action było o ile mnie pamięć nie myli... I grałem ;) Niezłe...
Awatar użytkownika
Lord_N
Mechanista
Posty: 380
Rejestracja: 06 maja 2004, 11:21
Lokalizacja: Chorzów

Re: Gry RPG...

Post autor: Lord_N »

pietrus_pan pisze:W CD-Action było o ile mnie pamięć nie myli...
Owszem, było w CD-A. W wolnych chwilach pogrywam sobie, gra jest całkiem sympatyczna.
Awatar użytkownika
Agnar
Szaman
Posty: 1003
Rejestracja: 02 maja 2005, 14:05
Lokalizacja: Piła

Re: Gry RPG...

Post autor: Agnar »

Ja osobiscie uwazam ze najlepszy RPG jest D&D czyli po polsku lochy i smoki :D zachecam all do tej gry :) no ale wiadomo... nic nam nie zastapi THIEVERY !!!! no chyba ze nowsza czesc :-)
Brudna robota, ale czysty zysk!
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

Hmm, ciekawe. Tylko co powiesz na taki mały fakt, że DnD to nie RPG?
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry RPG...

Post autor: Maveral »

Jeżeli chodzi ci o to, ze DnD nie jest grą RPG, a jedynie systemem gry to nie czepiajmy się takich szczegółów... w końcu wiele gier opiera się na tym systemie :wink:
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

W kontekście wypowiedzi Agnara musiałem się tego przyczepić, bo jego post sensu nie miał. Że niby D20 to najlepsza mechanika? Wolne żarty. Że wszystkie światy DnD razem wzięte (bądź każdy z osobna) to szczyt marzeń eRPeGowca? No przepraszam, ale przez te 30 lat (?) ta dziedzina rozrywki 'trochę' się oddaliła od durnego zdobywania PD za mordowanie bogu ducha winnych goblinów (skoro w domyśle była mowa o forgotten realms i greyhawk - dwóch sztandarowych settingach DnD).
Tak, są gusta i guściki, ale twierdzenie, że najprymitywniejszy setting (bo właściwie pierwszy - i tylko z tego względu należy mu się jakiś 'szacunek') jest najlepszy MUSI się spotkać z polemiką (czepialstwem przy okazji ;] ) .
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: marek »

I dlatego jestem za Warhammerem, w którym nie da się łatwo zdobywać poziomy za wyrzynkę, tylko trzeba MYŚLEĆ
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry RPG...

Post autor: Maveral »

Trzeba jednak pamiętać, że DnD ewoluował do DnD3, a to już bardziej rozbudowany system niż ten początkowy. Zresztą ewoluuje cały czas. Oczywiście inne systemy także nie stoja w miejscu i wprowadzane są jakieś nowinki, więc wybór tego czy innego systemu to kwestia gustu :wink:
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
Azaqi
Skryba
Posty: 278
Rejestracja: 21 marca 2005, 00:05
Lokalizacja: mam to ukraść ?

Re: Gry RPG...

Post autor: Azaqi »

Maveral ma racje DnD to tylko system, a tak naprawdę gra opiera się na osobie Mistrza Gry - dobry MG nawet DDki może porządnie poprowadzić bez bezsensownej wyżynki goblinów i pogoni za doświadczeniem :wink:
Obrazek
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

Pewnie, ale dobre maniery raczej wymagają, by starać się unikać truizmów - boś wbrew pozorom ameryki nie odkrył. Wydawało mi się, że tu rozmawiamy o samych założeniach systemu, a te DnD ma tragiczne. Co się z tymi założeniami dzieje, to już indywidualna kwestia poszczególnych MG. Nie bez powodu się mówi, że 'świetny MG nawet DnD poprowadzi ciekawie... ale jak się przy tym napoci' ;] .
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
Agnar
Szaman
Posty: 1003
Rejestracja: 02 maja 2005, 14:05
Lokalizacja: Piła

Re: Gry RPG...

Post autor: Agnar »

JA napisalem..."ja osobiscie wole" :P wiec sie nie czepaic :P pozatym marveral ma racje... WSZYSCKO zalezy od GM... czasami moze byc fajna gra a czasami do **** :P no i oczywiscie DnD sie rozwija wiec... kto wiec to bedzie w przyszlosci :-)
Brudna robota, ale czysty zysk!
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry RPG...

Post autor: Maveral »

Inconnu widze u ciebie wyraźną niechęć do DnD. Zraziłeś się czymś, że tak krytykujesz DnD? Wiadomo, że żaden system nie jest dokonały, ale każdy ma swoje zalety i mocne strony. Najwięcej zależy od MG. Jeżeli bedzie drętwy to spieprzy "nawet" Warhammera. Jeżeli chodzi o zastosowanie systemów to najprostszym przykładem są cRPG. Seria BG jest oparta przecież na FR, a jest uważana za jedną z najlepszych cRPG (o ile nie najlepszą). To samo się tyczy Planescape Torment w świecie Palanescape... Podstawą świetności tych gier jest fabuła, a więc tak jakby MG :wink:
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

Bo wynikła dyskusja 'co jest lepsze?' (a raczej 'co jest najgorsze?' ;] ). Jeśli byłby dobry MG i miał odpowiednie podejście do DnD to chętnie bym zagrał w niektórych ze światów. Chociaż musiałbym się przełamać i choć na kilka godzin przekonać do turlańcowej i archaicznej mechaniki, oraz do infantylnych w znakomitej większości settingów DnD (co byłoby najtrudniejsze ;] ).
ALE jeśli mogę wybierać, to DnD pozostaje daleko w tyle. To takie disco polo wśród RPG - jeśli ktoś jest zupełnie niewybredny, to owszem, może się spodobać - ale dla mnie to strata czasu, bo zawsze mogę sięgnąć po coś wielokrotnie lepszego.

Co do roli MG - to aż tak oczywiste, że najwięcej od niego/niej zależy, iż nie widzę sensu powtarzania tego w którymś poście z kolei ;] . Tylko że tutaj chyba rozmamy i porównujemy poszczególne systemy RPG, a nie poszczególne sesje, prawda? Więc po co wspominać o aspekcie, który w niewielkim stopniu tutaj pasuje ? (chociaż warto wspomnieć, że większość światów DnD bez modyfikacji mocno ogranicza MG - plus taki, że zupełnie pozbawiony inwencji MG poprowadzi średnią sesję DnD - minus, że bardziej kreatywne osoby siłą rzeczy muszą odrzucać założenia systemu).
Zatem do porównania zostaje rzetelność świata przygotowanego, mechanika etc. etc. No i tutaj DnD leży. Choćbyś nie wiem jakim był mówcą, nie wiem jak mógłbyś mnie przekonać, że taki Forgotten Realms to ambitny, czy ciekawy świat (tzn. na pewno ciekawy dla czternastolatków - w to nie wątpię). Bez wysiłku można podać wiele systemów z nieporównywalnie ciekawszymi światami (nawet w konwencji fantasy - ot, WH) - WoD, swojskie Dzikie Pola, Wolsung (co prawda jeszcze niewydany, ale żeby go zepsuć trzebaby się teraz mocno postarać - chociaż niestety mechanikę ma opartą na D20), Monastyr etc. etc.

Co do gier - BG. Jaką te gry miały konkurencję? Praktycznie żadną. To takie lekkie, łatwe i przyjemne gierki, chociaż trzeba przyznać, że solidnie wykonane - ot, panna Spears wśród cRPG ;] . Ale fabuła? Świat? Pisałem już wcześniej co myślę o całym Faerunie.
Planescape - sukces odniosło, ale do Fallouta, czy 'nawet' do Arcanum jednak trochę zabrakło. Pomysł ciekawy, świat 'urozmaicony' (choć wiadomo, że cRPG rządzi się innymi prawami niż RPG i nie można na tej zasadzie stwierdzić, jak w Planescape:PnP się gra) i jeszcze kilka innych superlatyw. Ale co z tego, skoro rozrywka z czysto mechanicznego punktu widzenia kulała?
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

[Coś się zepsuło i ten post nie chce się skubany usunąć. Może ktoś pomóc?]
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry RPG...

Post autor: Maveral »

O systemy nie bede sie kłócił, bo jak wcześniej napisałem każdy ma swój gust, a o gustach się nie dyskutuje... Co do cRPG i gier podanych wyżej. W chwili wydania konkurencja nie była zbyt duża, ale do tej pory wyszły nowe gry RPG, a te dwa tytuły nadal uważane są za bardzo dobre i dużo ludzi nadal się w nie zagrywa...

Aha jeszcze co do tego, że "...DnD pozostaje daleko w tyle. To takie disco polo wśród RPG..." to chyba obraziłeś tysiące ludzi na świecie tylko dlatego, że tobie się nie podoba ten system. I uwierz mi, że Forgotten Realms nie kończy się na graniu. Jeżeli by tak podejśc do sprawy to faktycznie może on zainteresować jedynie czternastolatków :wink: Istnieją jednak mapy, historie, opowiadania, książki, bestiariusze itp. Ciekawe lektury nie tylko dla czternastolatków :)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

Powiem więcej, w czasie wydania pierwszego świata DnD, konkurencji nie było wcale ;] . Zresztą napisałem już wcześniej, że jako protoplaście RPG, DnDekom należy się jakiś szacunek. Co do gustu - tak, kicz, skrajny infantylizm, brak logiki etc. mają swój urok... ;]
Cóż, mimo całego sentymentu do Warhammera muszę stwierdzić, że jest on tak popularny w Polsce głównie dlatego, że był chyba pierwszym wydanym systemem. Po prostu tradycja. To samo na zachodzie z DnD (chociaż tutaj jeszcze dochodzi nachalna promocja - jak na RPG oczywiście ;] ). W końcu system, który odniósł komercyjny sukces wcale nie musi być systemem dobrym (analogii od groma w kinematografii, literaturze etc.).

Ja nikomu nie bronię słuchać nawet i disco polo, ale to nie zmienia faktu, że to 'muzyka' skrajnie wtórna, nudna, żałośnie prosta i możliwa do uprawiania przez zupełne beztalencie (przynajmniej takie wnioski wyciągnąłem z przypadkowego kontaktu przed kilkoma miesiącami). Analogicznie z DnD - może się podobać - ale to wcale nie zmienia faktu, że są to głównie światy płytke, dziecinne etc. etc.

Mapy, historie i bestiariusze to też część RPG. Ksiązki i opowiadania można od biedy traktować jako pomoce przy wczuwaniu się w klimat. Z żalem przyznaję, że nic z DnDekowej twórczości pana Salvatore nie czytałem (z żalem dlatego, bo nie wiem czy potencjalnie dobry pisarz może coś z tego świata wyciągnąć - reżyserowi się nie udało ;] ), ale przy najbliższej okazji sięgnę po jakąś rekomendowanę knigę jego autorstwa i będę miał prawdopodobnie kolejny argument w dyskusji ;] . Ale dość dygresji. Książki powstają do wielu innych systemów (choć w Polsce widziałem tylko WoD, ED i niedawno wydane 'Opowieści z Dzikich Pól' - chociaż ten ostatni sytem opiera się m.in. o prozę sienkiewiczowską, więc można wliczyć więcej tytułów ;] ).
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry RPG...

Post autor: Maveral »

Na razie widze mało faktów a więcej stwierdzeń z góry utartych w twoim umyśle. Dlatego kroi mi się widok taki, że jesteś "na nie", bo tak i już (co wcale nie musi okazać się prawdą). Bo np. nie rozwijasz takich stwierdzeń jak "Zresztą napisałem już wcześniej, że jako protoplaście RPG, DnDekom należy się jakiś szacunek. Co do gustu - tak, kicz, skrajny infantylizm, brak logiki etc. mają swój urok...". Na czym polega ten infantylizm, brak logiki i kiczowatość według ciebie? Na razie to tylko widzę kupe narzekań :wink: 'System kostkowy' ci nie pasuje? Postacie? Rasy? Potwory? A może coś innego? Rozwiń trochę, bo naprawdę, na razie dowiedziałem się tylko tyle, że nie lubisz DnD i że lubisz sobie na ten system ponarzekać... :wink:
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
inconnu
Paser
Posty: 183
Rejestracja: 16 czerwca 2003, 22:13
Lokalizacja: R'lyeh
Kontakt:

Re: Gry RPG...

Post autor: inconnu »

Wybacz, uznałem że konkrety są tak oczywiste i rzucające się w oczy, że każdy kto chce, je dojrzy. Po pierwsze, sama konwencja hard heroic (jaką prezentuje większość światów DnD) jest kiczowata i infantylna - nie zgadzasz się, daj znać, a rozwinę temat ;] . Brak logiki... zbyt dużo, żeby wymieniać ;] . Nie mam podręcznika pod ręką, więc mogę powymieniać co najwyżej z pamięci, a w tej chwili przychodzą mi na myśl tylko oczywiste przekłamania w sprawie zbroi płytowych. Jeśli bardzo Ci zależy, poszukam gdzie trzeba i odświeżę pamięć.
'Oficjalnie ostrzeżony przed banem' ;]
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: Gry RPG...

Post autor: Maveral »

:wink:


Nie trudź się. Obawiam się, że dalsza dyskusja nie ma sensu.
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
ODPOWIEDZ