O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

maeglin
Strażnik Glifów
Posty: 743
Rejestracja: 22 stycznia 2006, 15:13

O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: maeglin »

Jeżeli ktoś chciałby sobie poczytać, to link poniżej:

http://rapidshare.com/files/17084799/Thief.Pdf.html

Omówiono nawet pokrótce te fanmisje, które były dołączone do płytki z pełną wersją Thiefa.
Ostatnio zmieniony 15 października 2007, 15:03 przez maeglin, łącznie zmieniany 2 razy.
moser
Bełkotliwiec
Posty: 34
Rejestracja: 02 kwietnia 2007, 18:43
Lokalizacja: W-wa
Kontakt:

...

Post autor: moser »

Mam ten numer :) ale jakoś nigdy nie mogłem znaleźć czasu na fanmisje
T1>T2>T3>T4
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3880
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: eLPeeS »

W numerze 11/2002 omówili to jak przygotowywali polską wersję. Pamiętam, że była to dosyć ciekawa lektura. Podstawy grzebania w plikach Thiefa ;)
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
maeglin
Strażnik Glifów
Posty: 743
Rejestracja: 22 stycznia 2006, 15:13

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: maeglin »

Jeżeli kogoś interesują archiwalia Top Secretu, to niech sobie zerknie tutaj. Wciąż można zakupić wspomniany numer z Thiefem a także numer, o którym wspomina eLPeeS.

Patrząc na pełne wersje dziwię się, że ten miesięcznik wypadł tak szybko z rynku. Czyżby teksty były niestrawne?
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3880
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: eLPeeS »

Główny błąd który moim zdaniem popełnili autorzy czasopisma to kierunek jaki obrali na samym początku i jakiego się potem trzymali: "Nowatorstwo TOP SECRETU polega na założeniu, że najważniejsze są zapowiedzi". Ponadto innym nietrafionym pomysłem był dział Tapeta - 4-8 stron samych prawie zdjęć to nie jest raczej to czego oczekują czytelnicy. Same ich teksty były też jakieś takie nijakie, mdłe. Zaraz się o nich zapominało. To już te w CDA czy GameRankingu są bardziej wyraziste ;) No i te Poradniki, pod koniec pisma, z których nic nowego czy ciekawego nie można było, na temat gry, wynieść. Same full wersje nie wystarczą.
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: marek »

maeglin pisze:Czyżby teksty były niestrawne?
niestety była to gazeta, którą po przeczytaniu się odkładało - i chociaż nie było takiego niesmaku po niektórych artykułach jak po niektórych w CD Action, to tych dobrych artykułów też nie było zbyt wiele :(
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
marecki
Kurszok
Posty: 635
Rejestracja: 13 września 2005, 15:59
Lokalizacja: Wólka Kozodawska

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: marecki »

W ogóle się nie znacie :-D , Top Secret to była kiedyś najlepsza gazetka komputerowa, ze świetnym składem redakcyjnym (no, może poza Gamblerem, gdzie był m.in. Jacek Piekara). Haszak np. pierwszorzędnie opisywał strategie. Prześmieszne odpowiedzi na listy autorstwa Alexa. No i Krzyś Kubeczko ;) . Ale nie było to pismo nastawione na zysk, więc musiało upaść. A taki CDAction był zawsze obrzydliwą abominacją.
Nothing is exactly as it seems, nor is it otherwise
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3880
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: eLPeeS »

Tylko w tej chwili mowa o nowym, nędznym, wydaniu TSa która padło po bodaj 3 numerach (w 2002 roku) a nie o klasycznym wydaniu, które faktycznie tworzyło historię polskich czasopism o tematyce komputerowej.
Samego Randalla też bym nie przeceniał, bo choć dobry z niego redaktor, nie przeczę, to to co teraz wypisuje w GameRankingu (ten magazyn w ogóle jeszcze dycha??) to czasem zakrawa na pomstę do nieba.
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
Sir Gareth
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 19 maja 2003, 09:40
Lokalizacja: wszechświat równoległy 3-go poziomu
Kontakt:

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: Sir Gareth »

Zgadzam się z mareckim. Top Secret nie było nastawione na komercje tylko na jak najbardziej obiektywne i rzetelne pisanie o grach. I to ich zgubiło, bo tak się składa, że w dzisiejszym społeczeństwie ważne jest aby w piśmie było dużo kolorowych reklam do oglądania, a jeżeli komuś, z niewiadomego powodu, przyjdzie do głowy aby przeczytać recenzje to musi być ona śmieszno-idiotyczna i traktująca o grze raczej z perspektywy pierwszego wrażenia, zamiast dogłębnej recenzji.
Take bezpłciowe jest właśnie CD-Action. Niestety komercja, sprzedawanie się, chamowatość, niekonkretność, i ogólnie brak treści/duszy jest teraz trendy...

Ale i tak nie ma to jak ś.p. Gambler... :) :( :cry:
..::Don't be afraid of the dark, be afraid of what it hides::..
My photopage
Awatar użytkownika
Sutriw
Mechanista
Posty: 386
Rejestracja: 03 sierpnia 2005, 08:48
Lokalizacja: Piła

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: Sutriw »

Jeżeli mowa o nowym Top Secrecie to nie zgubiło ich "nie nastawiania się na komercje", tylko właśnie coś dokładnie odwrotnego.
Wydawca miał za duże wymagania co do nakładu nowego czasopisma. Miało się ono z miejsca stać hitem. To właśnie komercja je zgubiła.
TS nie sprostał stawianym przez wydawce wymaganiom i po rozpaczliwych próbach ratowania (ostatnie numery) wyzionął ducha.

Nie zgodziłbym się jednak co do stawianych przez was zarzutów o bezpłciowości tekstów w nowym Top Secrecie. Mi osobiście bardzo przyjemnie się czytało to gazetkę.
Wprawdzie czytałem tylko jeden numer (ten z Thiefem) jednak jak dla mnie, był to całkiem dobry numer. :)
A Thief wydany bez prorównania lepiej niż to miało później miesjce w CDA...
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: Bukary »

Tak, nowy TS był bardzo dobry. Przynajmniej teksty były napisane po polsku...
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: taffer »

Ja i tak najbardziej lubię CDA. Po prostu ani razu jeszcze nie postawili oceny, która byłaby sprzeczna Z MOJĄ 8-) :))
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: peter_spy »

...czego nie można powiedzieć o CD Action. Ostatnio, wiedziony jakimś dziwnym porywem zakupiłem ostani numer tego pisma. Z językiem polskim już dawno redakcja nie miała kontaktu, piszą strasznie niechlujnie, do tego poziom "dowcipów" i podpisów na obrazkach jest mniej więcej na poziomie 10 latka, żenujące. To chyba było na tyle, jeśli chodzi o mój powrót do czasopism o grach :) Niestety i w internecie nie jest lepiej. Na gry online wchodzę już bardziej z przyzwyczajenia, a nie dlatego że lubię - poza kilkoma nielicznymi autorami poziom jest marny, a do tego to zadęcie, zamiłowanie do grafomanii i robienie z grania bóg wie czego...
Awatar użytkownika
Maveral
Bruce Dickinson
Posty: 4661
Rejestracja: 11 kwietnia 2003, 12:07
Lokalizacja: Radlin
Płeć:

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: Maveral »

Ważne, że się mówi. Nieważne jak ;)
Ciemność jest naszym sprzymierzeńcem!
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: taffer »

Większość ludzi po prostu nie może przeżyć, że CDA jest najlepszym czasopismem o grach (zanacznie wyprzedzającym wszystkie portale, bo jeśli chodzi o prasę, to konkurencji nie ma). Być może to sentyment, bo CDA czytam od 9 lat i jeszcze nigdy się nie zawiodłem.
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: peter_spy »

Mówić można mniej lub bardziej składnie, a nawet nieortograficznie i nikt nie zauważy. Pisanie jednak zobowiązuje ;)
Awatar użytkownika
Sutriw
Mechanista
Posty: 386
Rejestracja: 03 sierpnia 2005, 08:48
Lokalizacja: Piła

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: Sutriw »

Często spotykam się z opinią, że teksty w CDA są źle/nieskładnie napisane.
Sam znawcą nie jestem, toteż nigdy nie zauważyłem niczego co by mnie szczególnie raziło w oczy.

Jednak skoro tyle osób tak mówi to coś w tym chyba musi być.
Mimo wszystko prosiłbym o odrobinę wysiłku i pokazanie jakiegoś cytatu z CDA, który obnażałby ich polszczyznę...
Co dziwne w podobnych sytuacjach osoby poproszone o wytknięcie błędów w CDA zawsze się dyskretnie wykręcają.
Może więc teksty w CDA nie są wcale takie złe?
Awatar użytkownika
Anty
Akolita
Posty: 154
Rejestracja: 28 lutego 2007, 11:58
Lokalizacja: Gdynia

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: Anty »

Judith pisze:Mówić można mniej lub bardziej składnie, a nawet nieortograficznie i nikt nie zauważy. Pisanie jednak zobowiązuje Wink


Wybacz ale jakoś nie wyobrażam sobie CDA gdzie by pisali całkowitą składnią i fleksją. To właśnie jest takie niepowtarzalne, bo to oni zaczęli. :) "Przyczajony tamgryzł i ugryty smog" - cda z przed 3 lat :)
no more peace at uniwers
uberkasztan
Bełkotliwiec
Posty: 5
Rejestracja: 23 kwietnia 2006, 10:03
Kontakt:

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: uberkasztan »

składnie czy nie to jednak nie ma takiego drugiego pisma o blaszakach jak cda ja troszkę nad tym ubolewam bo za nim nie przepadam
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: peter_spy »

Sutriw pisze: Mimo wszystko prosiłbym o odrobinę wysiłku i pokazanie jakiegoś cytatu z CDA, który obnażałby ich polszczyznę...
Co dziwne w podobnych sytuacjach osoby poproszone o wytknięcie błędów w CDA zawsze się dyskretnie wykręcają.
Może więc teksty w CDA nie są wcale takie złe?
Bo pewnie nikomu się nie chciało :) Szkoda że nie wpadłem do tego wątku wcześniej, niestety wspomniany egzemplarz poszedł do kosza. Za to dzisiaj na gry online zobaczyłem w nagłówku wiadomości słowo "keżual" (dokładnie tak pisane), wolę nie patrzeć o co chodzi...
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: taffer »

Poza tym to opis gier komputerowych, a nie praca doktorska na temat Mickiewicza... :? Jakoś nie wyobrażam sobie jakiejkolwiek recenzji gry, która przeszłaby przez edycję jakiegoś polonisty...
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: peter_spy »

To sobie wyobraź, że np. tłumaczenia gier przechodzą między innymi przez łapki "jakiegoś" polonisty i dzięki temu wyglądają lepiej, ;) Równie dobrze mógłbyś powiedzieć: "nie jestem kierowcą rajdowym, nie muszę znać wszystkich przepisów".
Awatar użytkownika
Dreen
Kurszok
Posty: 550
Rejestracja: 12 sierpnia 2006, 15:23
Lokalizacja: Żywiec/Kraków/Londyn

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: Dreen »

Przestalem kupowac CD Action, kiedy zorientowalem sie ze wyroslem z ich grupy docelowej.
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: Jacek »

Anty pisze:gdzie by pisali całkowitą składnią i fleksją
Chyba "poprawnie pod względem składniowym i fleksyjnym" :-D
Sutriw pisze:Co dziwne w podobnych sytuacjach osoby poproszone o wytknięcie błędów w CDA zawsze się dyskretnie wykręcają.
Może więc teksty w CDA nie są wcale takie złe?
No właśnie, CDA jako najlepsze pismo o grach stale jest na celowniku domorosłych krytykantów, proszę jednak o konkretne przykłady błędów.
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: O Thiefie - The Dark Project w Top Secret 10/2002

Post autor: taffer »

Nie znajdą... bo po prostu ulegli modzie psioczenia na CDA 8-) To jest Polska, zatem nie dziwię się, że jak ktoś odnosi sukces to zaraz przestaje być lubiany :))
ODPOWIEDZ