Rozbudowa sprzętu

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Rozbudowa sprzętu

Post autor: Bukary »

Mój system:

ASUS A7N8X 2.0
AMD Athlon XP
512 MB RAM
ATI RADEON 9800 Pro 128 MB
SB Audigy 2

Cel: ulepszenie tego komputera jak najmniejszym kosztem, tak żeby dało się grać w najnowsze hiciory (choc niekoniecznie przy super-hiper-fps). To możliwe? Ta płyta głowna się jeszcze nada? Co polecacie?
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: taffer »

Też mam 9800 Pro i do tej pory w żadnej grze nie byłem zmuszony schodzić poniżej medium... Dlatego poleciłbym ci poczekać jeszcze z pół roku na obniżkę cen 8800 i kupić coś z tego poziomu, żeby mieć grafikę pod DX 10... w końcu Crysis i Bioshock nadchodzą... :twisted: Natomiast dokup sobie pamięci... 2 giga to jest stanowczo minimum...
pejo
Paser
Posty: 224
Rejestracja: 16 czerwca 2006, 13:17

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: pejo »

taffer pisze:Też mam 9800 Pro i do tej pory w żadnej grze nie byłem zmuszony schodzić poniżej medium... Dlatego poleciłbym ci poczekać jeszcze z pół roku na obniżkę cen 8800 i kupić coś z tego poziomu, żeby mieć grafikę pod DX 10... w końcu Crysis i Bioshock nadchodzą... :twisted: Natomiast dokup sobie pamięci... 2 giga to jest stanowczo minimum...

Taffer, karty dx10 w przedziale 300 zł - 800zł już są, z tym, że Bukary nie wsadzi żadnej do slotu agp. :arrow: http://sklep.benchmark.pl/pelny_38944.html W cd action wypowiedź przedstawiciela Nvidii: gry na dx 10, to - optymistycznie - połowa 2008 roku. Kryzys i bioszok to spaczowany dx 9, fakt, że trzeba będzie mieć kartę dx 10x.
Pigov
Paser
Posty: 207
Rejestracja: 24 października 2006, 22:37

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Pigov »

Na pewno przyda się więcej RAM-u. Na nowsze gierki rekomenduję minimum około dwa dysiące :)
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Bukary »

A co dobrego mogę wsadzić do AGP?
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
pejo
Paser
Posty: 224
Rejestracja: 16 czerwca 2006, 13:17

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: pejo »

[ Dodano: Nie 22 Kwi, 2007 22:04 ]
Z nvidii, to 7900 gs, z amdati nie orientuję się; jednakowoż przeczuwam dx 10 na agp już niedługo.
Gadamy o grafach i procach, a ja bym chciał żeby ktoś zarekomendował kartę dźwiękową + słuchawki 5.1 do 350 zł za komplet.
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Bukary »

Opłaca się w ogóle ulepszać ten sprzęt? Może lepiej kupić inną płytę i kartę za 600 zł? Wyjdzie pewnie mniej niż ten 7900 GS.
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
pejo
Paser
Posty: 224
Rejestracja: 16 czerwca 2006, 13:17

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: pejo »

Przepraszam Bukary, ale 7900 gs na agp chyba sobie wymyśliłem. To dobra i tania karta (nieco ponad 500 zł) ale pci. Stałem ostatnio przed podobnym dylematem, ale miałem zamiar zmienić kompa całkiem i wszystko mi się pomieszało. Przepraszam.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: marek »

Bukary pisze:Może lepiej kupić inną płytę i kartę za 600 zł? Wyjdzie pewnie mniej niż ten 7900 GS
nie ma szans - masz procesor na Socket A, więc nie przełożysz go do żadnej z obecnie będących na rynku płyt obsługujących PCI-E. Możliwe, że żadna z płyt pod Socket A nie obsługuje PCI-E

ja bym raczej radził poczekać np do obniżki cen Intela (podobno planują na III kwartał tego roku) i kupić całkiem nowy, tylko to już byłby wydatek rzędu 3-4 tysięcy (zależy czy z monitorem czy bez)
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Jacek »

Dokładając przynajmniej 512 ramu pograsz w te nowe hiciory jako tako. Ulepszać nie ma co poza tym bo trzeba by zmieniać platformę czyli płyta, karta, procek i pamięć, no i jeszcze zasilacz czyli prawie cały komp...
Samej karty też nie bardzo się opłaca bo przy zmianie płyty i tak będziesz sie musiał jej pozbyć. Są jeszcze w miarę mocne karty na agp np. X1950pro czy GF 7800GS ale to wydatek rzędu 800zł, jesli masz wydać 800 na karte i 130 na ram to już lepiej chyba zainwestowac to w nową platformę.
Marek, komp z intelem wcale nie musi kosztować 3-4tys. Core duo 4300 kosztuje ok. 600zł, płyta i pamięć 1gb ok. 500zł.
Łucznik
Arcykapłan
Posty: 1305
Rejestracja: 21 października 2006, 19:15

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Łucznik »

Bukary pisze:ASUS A7N8X 2.0
AMD Athlon XP
512 MB RAM
ATI RADEON 9800 Pro 128 MB
SB Audigy 2
porównajmy:
płyta nie pamiętam jaka :roll:
128MB ram
karta grafiki 64MB
procesor 1.3Ghz :(
dysk zaledwie 30GB a niektóre gry zajmują teraz 3-4GB
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: taffer »

Ja ci radzę dokup tylko pamięć, dobre chłodzenie na radka i kręć go ile wlezie, ja swojego wykręciłem na 440/750 - i wszystko śmiga pięknie.
Awatar użytkownika
eLPeeS
Garrett
Posty: 3880
Rejestracja: 21 października 2004, 15:55

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: eLPeeS »

Na dobrą sprawę możesz się zamknąć w 300zł Sam mam podobnego PCta i też nosze się z zamiarem jego niewielkiej rozbudowy za jakieś dwa miechy. Dorzucenie 512MB albo nawet 1GB RAM + małe podkręcenie procesora to jest to co powinna pomóc. Za 512 RAMu, np. firmy GoodRAM, zapłacisz około 130zł. Jakieś wydajne chłodzenia na procesor, np. Pentagram Freezone albo jakiś ThermalTake, to koszt rzędu 100zł + dobra pasta. Możesz też zainteresować się chłodzeniem podzespołów wodą. Za ceną ok 500zł możesz wycisnąć ze swojego PCta na prawdę sporo. Musisz tylko pamiętać, że to tylko tymczasowe rozwiązanie.
"I'm the best there is at what I do, but what I do best isn't very nice."
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: taffer »

pejo pisze: Taffer, karty dx10 w przedziale 300 zł - 800zł już są
Jakiś 128bitowy crap ty uważasz za coś mogącego nazywać się kartą graficzną ??? :))
:)) :)) Mówię o obniżkach 8800
Awatar użytkownika
Sutriw
Mechanista
Posty: 386
Rejestracja: 03 sierpnia 2005, 08:48
Lokalizacja: Piła

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Sutriw »

Tak jak radzili inni, polecałbym tylko dokupić ramu.
Jakikolwiek inny opłacalny zakup to wymiana płyty głównej, a co za tym idzie procka, i grafiki (i pewnie zasilacza). Czyli można powiedzieć, że to też nie jest zbyt opłacalny zakup.

Dokup ramu i powinno jeszcze przez rok z hakiem być dobrze.
Ja posiadam P4 2,66 , r9600pro i 1 GB ramu i powiem szczerze, że póki co mój sprzęt radzi sobie z nowymi grami. Wprawdzie nie na maksymalnych detalach, ale sobie radzi.
Dlatego też podejrzewam, że sprzęt z lepszą grafiką (r9800) jeszcze trochę powalczy. :) Oczywiście jak dokupisz ramu, bo z 512 może być ciężko.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: marek »

Jacek pisze:Marek, komp z intelem wcale nie musi kosztować 3-4tys. Core duo 4300 kosztuje ok. 600zł, płyta i pamięć 1gb ok. 500zł.
i jeszcze karta graficzna, zasilacz, obudowa, HDD, monitor i wychodzi ponad 3 tysiące
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: _OskaR »

taffer pisze:Jakiś 128bitowy crap ty uważasz za coś mogącego nazywać się kartą graficzną ??? Laughing
Laughing Laughing Mówię o obniżkach 8800
To, że masz kartę z 256-bitową szyną pamięci nie znaczy, że jest ona wydajniejsza od takiego GF8600GT.
9800 to już dość leciwa konstrukcja- ma tylko 8 potoków, a klasę najniższą będą niedługo stanowić karty 12-16-potokowe.
Na pewno tego, co się dokupi do aktualnego sprzętu, nie wykorzysta się w przypadku konkretnej rozbudowy (wiążącej się z wymianą płyty głównej).
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Jacek »

marek pisze: jeszcze karta graficzna, zasilacz, obudowa, HDD, monitor i wychodzi ponad 3 tysiące
Karta i zasilacz tak ale dysk, obudowa, i monitor nie mają zbyt wielkiego wpływu na wydajność :-D , na pewno 3 tys. nie wyjdzie.
pejo
Paser
Posty: 224
Rejestracja: 16 czerwca 2006, 13:17

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: pejo »

Dobre wieści:

obniżka Core 2
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: marek »

Jacek pisze:marek napisał/a:
jeszcze karta graficzna, zasilacz, obudowa, HDD, monitor i wychodzi ponad 3 tysiące
Karta i zasilacz tak ale dysk, obudowa, i monitor nie mają zbyt wielkiego wpływu na wydajność Very Happy , na pewno 3 tys. nie wyjdzie.
procek (teraz po obniżce) 400-500, płyta główna 400, karta graf. 500-600, zasilacz(200)+obudowa (najtańsza 100) -czyli 300, RAM (2GB) 330zł, monitor LCD 800-900zł (19" DVI), HDD 150-300zł + nagrywarka 130zł. W sumie wychodzi 2880-3330, przy karcie graficznej, na której nowe tytuły ruszą ze spokojem, ale nie obsłuży w przyszłości Dx10, bo za najtańszą 8xxx trzeba zapłacić prawie 800zł, co oznacza, że komputer będzie kosztował minimum 3180zł. Oczywiście można próbować na różnych produktach zaoszczędzić, ale to nie jest dobry pomysł, bo tylko się na tym straci.

Dobre wieści:

obniżka Core 2
wyjątkowo dobre wieści - czytałem o planowanej obniżce, ale nie spodziewałem się jej aż tak szybko. Oznacza to, że najtańszy C2Duo będzie można nabyć już za niecałe 450zł.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
_OskaR
Poganin
Posty: 736
Rejestracja: 26 stycznia 2005, 16:07

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: _OskaR »

marek pisze:za najtańszą 8xxx trzeba zapłacić prawie 800zł
Można poczekać- niedługo będzie wysyp nowości w cenie 300-500zł.
Awatar użytkownika
taffer
Młotodzierżca
Posty: 876
Rejestracja: 09 kwietnia 2007, 13:43

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: taffer »

_OskaR pisze: To, że masz kartę z 256-bitową szyną pamięci nie znaczy, że jest ona wydajniejsza od takiego GF8600GT.
Przecież nie mówię, że r9800 jest lepszy od jakiegokolwiek 8xxx :)) Tylko 128bit to jest wąskie gardło, i ewidentny zabieg, by pod pretekstem dx 10 wyciągać kasę od klientów. Warto poczekać aż 320bitowce spadną do tych 600-700zł, taka karta to już jest... coś... :-D
Awatar użytkownika
Jacek
Strażnik Glifów
Posty: 3200
Rejestracja: 28 sierpnia 2003, 23:05
Lokalizacja: Zwoleń

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Jacek »

Marek, przecież Bukary ma dysk, nagrywarkę, obudowę i monitor, tych elementów nie musi na razie zmieniać nawet przy zmianie platformy. Czyli -1300zł.
Awatar użytkownika
Bukary
Homo Rhetoricus
Posty: 5569
Rejestracja: 12 sierpnia 2002, 18:15
Lokalizacja: Gildia Topielników (przy tawernie Pod Rozszalałym Wichrem)

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: Bukary »

Dobra, inaczej postawię pytanie. :)

Jeszcze raz mój sprzęt:
Monitor 17'' Iiyama HM704UTc
AMD Athlon XP 2500+
Asus A7N8X (nForce2 SPP dual channel)
Radeon 9800 Pro Sapphire 128 MB
WD Caviar SE 80GB WD800JB 8 MB cache
Kingston DDR 512 MB PC-333
Creative Sound Blaster Audigy 2 Player
Głośniki Creative Inspire P380 2.1
Obudowa Logic Q10 srebrna L350

Nie pamiętam, jaki zasilacz. Jak to sprawdzić bez rozkręcania kompa?

Do wydania ok. 1000 zł. Cel: możliwość testowania najnowszych gier (niekoniecznie w super rozdzielczości i z ogromną liczbą klatek/s). Jak byście rozbudowali ten sprzęt?
Thief Antologia PL: od 20 X 2006 w sklepach!
Zagraj w FM Old Comrades, Old Debts i zobacz moje zrzuty.
Awatar użytkownika
peter_spy
Złodziej
Posty: 2556
Rejestracja: 14 września 2002, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Rozbudowa sprzętu

Post autor: peter_spy »

Niestety, żeby coś zmieniać i żeby to miało sensowną jakość, to musiałbyś składać sprzęt od płyty głównej. Nie ma sensu wymieniać grafiki na "next-gen", bo na razie pojawiła się jedna, bazowa rodzina kart pod DX 10 plus jej okrojone wersje. To tak jak kiedyś kupowało się GF FX 5200, byle tylko obsługiwało pixel shadery. Ramu nie masz co dokupywać, bo jego taktowanie będzie niziutkie, a płyta, jak się domyślam, nie obsługuje DDR2 - szkoda kasy na słabą wydajność w cenie dobrych pamięci.

Pozostaje zbierać na jakiś sensowny Core2Duo (nie najtańszy, najlepiej zaczynając od powiedzmy 2.13), plus stabilną płytę pod niego (Asus, Gigabyte, Abit, MSI, żadne ASRocki itd.) Procesor to ok. 800 zł, płytka pod niego jakieś 400 zł i powinno być dobrze. Potem dozbieraj na jakieś 2 GB pamięci DDR2 (ok. 450 zł), a następnie na kartę graficzną rzędu GF 7900 GT, albo lepszą. Jak będziesz wrzucał kasę w jakiś fundusz inwestycyjny to automatycznie dozbierasz na porządną obudowę i zasilacz ;)
ODPOWIEDZ