Thiefy a nowe monitory

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

Awatar użytkownika
McLusky
Skryba
Posty: 320
Rejestracja: 12 maja 2006, 20:31
Lokalizacja: North Ashfield
Kontakt:

Thiefy a nowe monitory

Post autor: McLusky »

Cześć,

Niedawno kupiłem sobie nowy monitor MSI MAG271CQR i postanowiłem dzisiaj sprawdzić jak wygląda na nim Thief. Okazuje się, że całkiem nieźle - ale mam pewien problem z czernią. Mam jakieś dziwne ustawienie, które nazywa się Black Tuner i które można zmieniać. W założeniu zmienia to głębię czerni a w praktyce zaś, przy zmniejszeniu intensywności czerni mocno pogarsza się kontrast a tekstury robią się wyprane:

Obrazek

Miał ktoś z was może z nowymi monitorami MSI do czynienia i wie jak ogarnąć Black Tuner? Bo 9 to jest za ciemno i nic nie widać a 10 to wszystko jest wyprane... :/
Awatar użytkownika
Mixthoor
Złodziej
Posty: 2334
Rejestracja: 12 listopada 2007, 13:15
Lokalizacja: Dojczlandia
Płeć:

Re: Thiefy a nowe monitory

Post autor: Mixthoor »

Posiadam Win 10, lecz ze starym TV "sprzed 100 lat", Panasonic TX-32LE8P. Ustawienia ekrany zmianiam bezpośrednio w TV (głębia, jasność, kontrast) oraz w pliku cam_ext.cfg. Pomaga.
Thief Fan Missions - Przewodnik
Mixthoor Mod Pack - Kompendium dodatków
Awatar użytkownika
Juliusz
Złodziej
Posty: 2774
Rejestracja: 04 stycznia 2004, 11:28
Lokalizacja: Dublin
Kontakt:

Re: Thiefy a nowe monitory

Post autor: Juliusz »

Miał ktoś z was może z nowymi monitorami MSI do czynienia i wie jak ogarnąć Black Tuner? Bo 9 to jest za ciemno i nic nie widać a 10 to wszystko jest wyprane... :/
Ja nie miałem do czynienia z tymi monitorami, ale ustawienie Black Tuner 10 ma kolory całkiem zbliżone do oryginalncyh. Te na 9-tce są mocno przejaskrawione i wykrzywione.
Pobaw się też ustawieniem gamma w samej grze.
Awatar użytkownika
McLusky
Skryba
Posty: 320
Rejestracja: 12 maja 2006, 20:31
Lokalizacja: North Ashfield
Kontakt:

Re: Thiefy a nowe monitory

Post autor: McLusky »

W tym monitorze ręczne ustawienia jasności/kontrastu dają słaby rezultat. Dlatego ustawiłem BlackTuner na 10, a do tego w Panelu sterowania Nvidia nieco obniżyłem gammę. Teraz wygląda już w miarę przyzwoicie.

Dzięki za rady! :)
Awatar użytkownika
DarthJanek
Bełkotliwiec
Posty: 39
Rejestracja: 09 maja 2004, 19:48
Lokalizacja: Będzin

Re: Thiefy a nowe monitory

Post autor: DarthJanek »

W monitorach powinniśmy jedynie ustawiać jasność i poziom bieli (white point/color temperature/RGB), reszta ustawień domyślna, oczywiście do użytku nie profesjonalnego. U Ciebie to jest Brightness i Color Temperature, w menu pod Image.
Spróbuj Brightness w okolicy 15-20, a Color Temp, Customization na 100-100-90, lub Warm.
Co do panelu NVIDIA, nie ruszać przenigdy, domyśle ustawienia dla kolorów(!).

Duże znaczenie ma panel, jeśli chodzi o Thief, to lepiej będzie wyglądał na VA, niż na IPS/TN. Kontrast 3000:1 vs 1000:1. Ten MSI to szczęśliwie VA.

Ja mam lg 32gk850f też na VA, i obecnie siedzę na ustawieniach:
- jasność na 48 cd/m2, pod standard DCI-P3, odpowiada to ustawieniu 1 brightness na 100 na monitorze ; )
- poziom bieli ustawiony pod standard ACES, czyli około D60/6000K, x 0.32168 y0.33767.
Thief wygląda ślicznie.

Tak jak czytam o Twoim monitorze, to problemem może być gamma, powinna być ~2.2, a jest ~1.8-2.0, bez możliwości ustawienia gammy w menu, co daje efekt "wypranych kolorów", bo źródło jest w 2.2. Ja obstawiam, że krzywizna też może być problemem, dla VA to się nie sprawdza, tylko płaskie.
Pozostaje zmiana monitora lub zakup dobrego kolorymetru, typu X-Rite i1 Display Pro, co i tak nie daje gwarancji, bo lepiej mieć monitor, który daje sygnał 2.2 sam z siebie, niż kalibrować krzywą gamma pod 2.2.

Przepraszam za złe wieści :|
Awatar użytkownika
McLusky
Skryba
Posty: 320
Rejestracja: 12 maja 2006, 20:31
Lokalizacja: North Ashfield
Kontakt:

Re: Thiefy a nowe monitory

Post autor: McLusky »

No to faktycznie nie najlepiej to brzmi. Nic to, pobawię się jeszcze tymi ustawieniami. Raczej dla samego Thiefa monitora zmieniać nie będę. :/

Choć specjalnie dla niego do nowego kompa kupiłem nową dźwiękówkę - wysłużonego Audigy 2 ZS zastąpił Audigy RX - chyba ostatnia "nowa" karta Creativa, która jeszcze obsługuje EAX i ma wsparcie pod Win 10.
Awatar użytkownika
DarthJanek
Bełkotliwiec
Posty: 39
Rejestracja: 09 maja 2004, 19:48
Lokalizacja: Będzin

Re: Thiefy a nowe monitory

Post autor: DarthJanek »

McLusky pisze:Choć specjalnie dla niego do nowego kompa kupiłem nową dźwiękówkę - wysłużonego Audigy 2 ZS zastąpił Audigy RX - chyba ostatnia "nowa" karta Creativa, która jeszcze obsługuje EAX i ma wsparcie pod Win 10.
Znowu nie pocieszę, do katalogu z TG/T2 wrzucamy OpenAL.dll i mamy EAX na każdej karcie/integrze/DACu ;)
ODPOWIEDZ