Miasto w rzeczywistości...

Wkradnij się tutaj, jeśli chcesz porozmawiać o świecie Thiefa, rozważyć zawiłości fabuły i dowiedzieć się czegoś o mitologii stworzonej na potrzeby gry lub poruszyć podobne kwestie.

Moderator: Spidey

Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Hadrian »

Cześć! Zaintrygowały mnie wypowiedzi dwóch użytkowników Thief Forum:

Keeper in Training
Miasto było robione jako przeróbka Londynu. Zauważcie, że zarówno lokalizacja katedry św. Edgara, Angelwatch, najważniejsze rezydencje, park Pogan... Nakładają się na siebie. Przytulisko Przedmościa wypada w miejscu Tower of London... :hyh Podobnie rzeka Fae z gry - przypomina Tamizę, także z lokalizacją mostów i wysepek. Doki pasują jak ulał. Ponadto Muzeum Wieldstrom czy Bank Miejski... Też wypadają całkiem-całkiem. Może to dorabianie ideologii, ale sprawdźcie sobie choćby T2X! Na YouTube są cutscenki - na pierwszej macie piramidy egipskie, komentarz o położeniu "wyspy" i samym Mieście. Także ułożenie ulic na mapach podchodzi pod stare mapy Londynu.
Marzec
Już sam nawet fakt, że rzeka przecina Kraków w podobny sposób jak w Mieście (trzeba obrócić mapę Krakowa w lewo). Wtedy Stonemarket = Stare Miasto znajduje się w tym samym miejscu i w grze i w Krk
Co myślicie o dopasowaniu miast z Europy do Miasta z Thiefa? W Polsce najbardziej nadaje się Warszawa: pod względem dzielnic (Śródmieście = Stara Dzielnica, Mokotów = Południowa Dzielnica, Praga = Starodale, Wola = Skalny Rynek, Wawer = Dzienny Port) i niektórych miejsc. Tylko trzeba mapę obrócić lekko w lewo i na południu dodać morze.

Patrzę teraz na mapę Londynu i Keeper ma po części rację! Mapę trzeba obrócić w prawo i lekko poprzestawiać najważniejsze miejsca ;)

Co o tym myślicie?
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Miasto utoższamiałem z Londynem już w czasie pisania "Thief the Dark Project" :) Pasowała mi klaustrofobiczna atmosfera, architektuktura sakralna przypominała angielski odłam gotyku, a także angielskie nazewnictwo (co tworzyło wymagany klimat).

Warszawa? W ogóle mi się nie kojarzy, w żadnym stopniu :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Keeper in Training »

Ja się zgadzam z pomysłem umiejscowienia Miasta na dostępnych mapach. Jeśli chodzi o W-wę, to bardziej sugerowałabym choćby Katowice. Ale nie "centrum", które jest nie do wytrzymania, tylko okolice. Osiedla starych kamieniczek, mnogość parków i zaułków oraz piękne kościoły. Jeszcze Kraków pasuje lepiej od W-wy, która bardzo ucierpiała - przede wszystkim pod względem zabytków - po wojnie i w powstaniach. O Krakowie wypowiadać specjalnie się nie będę, bo żadną alfą i omegą nie jestem. To raczej nie moje klimaty ;) .

Na pewno z miast europejskich pasuje Londyn. I to bardzo. Dodatkowo na angielskich forach w fanartach zwykle pojawia się rys historyczny mówiący o okolicach Londynu. Najlepszym dowodem byłaby tu pełnometrażowa powieść Kyle'a Mallinsona pt.: "Keeper in Training" na The Circle (http://www.thief-thecircle.com/). Tam widać wyraźny szkic historyczny - akcja dzieje się po upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego, a Miasto jest Verulamium, faktycznie istniejącym wielkim miastem portowym o rzut beretem od Londinium, czyli łacińskiej nazwy Londynu. Poczytajcie Normana Daviesa - ten ekspert i wybitny historyk wysuwa naprawdę ciekawe hipotezy. Mianowicie Londyn nie od zawsze był stolicą. Większe szanse miało Verulamium, jednak historia zdecydowala inaczej. Tak czy siak, Verulamium było "numerem drugim". Dodatkowo uważa się, że miasto to, jak wiele kompleksów urbanistycznych tego typu - prawdopodobnie mogło być zbudowane na miejscu innego, dużo starszego, a także, że nawiedził je jakiś kataklizm. To tylko spekulacje, ale mogły być inspiracją dla twórców Thief'a.

Inne przykłady? Od biedy Praga, może Wiedeń, ewentualnie Montreal, ale te są już mniej lub bardziej naciągane. Nie znam się dokładnie na rozplanowaniu tychże, ale korzystając np. z Google Earth, można poobserwować różne miejsca na Ziemi i zrobić ankietę, gdzie według Ciebie dałoby się zrobić spektakl "Czerwoni kontra Zieloni, czyli Młotki i Poganie" :twisted: .
Ostatnio zmieniony 17 marca 2011, 13:30 przez Keeper in Training, łącznie zmieniany 1 raz.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: SPIDIvonMARDER »

od W-wy, która bardzo ucierpiała - przede wszystkim pod względem zabytków - po wojnie
Chciałbym sprostować. Warszawa została zniszczona jeszcze w czasie wojny na wskutek powstania oraz potem zemsty Hitlera.
Obrazek
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Keeper in Training »

SPIDIvonMARDER pisze:
od W-wy, która bardzo ucierpiała - przede wszystkim pod względem zabytków - po wojnie
Chciałbym sprostować. Warszawa została zniszczona jeszcze w czasie wojny na wskutek powstania oraz potem zemsty Hitlera.
O to chodzi. Chcę przez to powiedzieć, że po wojnie wygląda o wiele gorzej niż przed nią. Jeśli ktoś źle mnie zrozumiał, to wyjaśniam. Owszem, miasto zostało m. in. spalone w powstaniu warszawskim. Mówię o tym, że w porównaniu do innych miast, jego świetność - przynajmniej dla mnie - przygasła.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Miasto do Miasta podobne

Post autor: Hattori »

Nie zastanawiało was kiedyś, czy istnieje gdzieś na naszym, ziemskim świecie miejscowość przypominająca Miasto? Być może trudno znaleźć coś, co w bardzo dużej mierze by je przypominało, ale może jakieś poszczególne tereny się wam kojarzą? Niektóre dzielnice, ich układ, nazewnictwo, pojedyncze budynki... cokolwiek?

Mi Poznań wydaje się trochę podobny. Jest duży, też ma rzekę płynącą pionowo, a na upartego dzielnice może również by się dało dopasować :) Minus jest jednak taki, że nie leży nad morzem...

Oczywiście wasze skojarzenia nie muszą dotyczyć wyłącznie Polski.
Awatar użytkownika
Mjodek
Poganin
Posty: 707
Rejestracja: 12 kwietnia 2008, 16:25
Lokalizacja: Zadupie

Re: Miasto do Miasta podobne

Post autor: Mjodek »

Znajomy mi opowiadał, że był kiedyś w mieście Kotor w Czarnogórze. Mówił, że miasto to bardzo przypominało mu Miasto z Deadly Shadows, ale nie wiem sam, bo nie byłem tam
Awatar użytkownika
BodomChild
Złodziej
Posty: 2419
Rejestracja: 15 maja 2006, 23:32
Lokalizacja: Pabianice

Re: Miasto do Miasta podobne

Post autor: BodomChild »

Łódź, w wielu miejscach jest tak samo obskurna i ma fajne stare fabryki. Do tego całkiem sporo opuszczonych budynków, które tylko czekają na wprowadzenie się tam żywych trupów i hauntów :) .

Temat powinien być chyba w Świecie Złodzieja.
PAŃSTWO POLSKIE ODZYSKUJE GODNOŚĆ
matilon
Młotodzierżca
Posty: 851
Rejestracja: 23 grudnia 2009, 13:41
Lokalizacja: Lublin

Re: Miasto do Miasta podobne

Post autor: matilon »

To mi niektóre kamieniczki w Sandomierzu niedaleko ratusza, przypominają Miasto z T2.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Miasto do Miasta podobne

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Po pierwsze zły dział, po drugie taki temat już był ;)
Skleiłem.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Hattori »

Oj sory. Thx Spidi, szukajka znowu kogoś oszukała :x

Z tym Londynem to ciekawa sprawa. Mogłoby się to przydać przy klejeniu oficjalnej mapy, np. do T4.
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Keeper in Training »

Hattori pisze:Oj sory. Thx Spidi, szukajka znowu kogoś oszukała :x

Z tym Londynem to ciekawa sprawa. Mogłoby się to przydać przy klejeniu oficjalnej mapy, np. do T4.
Ja dołożę się z Nowym Jorkiem. To miasto jest miejscami tak obrzydliwe, że aż piękne! W każdym razie budzi jakieś takie rozrzewnienie, kiedy się patrzy na Bronx czy Brooklyn albo Manhattan nocą. Aż (po)dziw bierze, że ktoś nadal tam mieszka. Nie byłam osobiście, podróżuję przez książki, Sieć i filmy oraz muzykę. Siódma Aleja ("...of ill repute" z T2X!), Bleecker Street, Central Park (Poganie i lemury!)... Guggenheim ma atmosferę Wieldstromu, a Empire State Building z King Kongiem (sic!) to Wieża Zegarowa (dopóki Garrett jej nie rozwalił :P). Przede wszystkim jest rzeka podzielona przez Manhattan na części (Manhattan od biedy mógłby być Wyspą Markhama). Poza tym myślę głównie pod kątem żywej, rozwrzeszczanej, międzykulturowej społeczności rodem z Thief'a. Jeżeli gdzieś możemy stosunkowo niedaleko znaleźć craymenów, to tylko w kanałach pod Broadwayem (z Rysiem! :D).

Zrobi ktoś zdjęcia satelitarne z GoogleMaps Londynu, Nowego Jorku, Katowic, Krakowa, Łodzi i Poznania, a potem wrzuci na forum, żebyśmy mogli porównać z mapą Miasta?
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Hadrian »

Ja bym mógł się pobawić, bo zresztą kiedyś to zrobiłem, ale nie wstawiłem "wyników" zabawy na forum :) Znalazłem dużo podobieństw pomiędzy Londynem a Miastem. Okolice dzielnicy Westminster, przykłady to Opactwo Westminsterskie - Katedra św. Egdara oraz Big Ben - Wieża Zegarowa, jeszcze tam gdzie Wieldstrom jest jakieś inne muzeum. Dalej coś ala zamek Rumfordów, Dziedziniec Terkes, Park pogan...

A co do Nowego Jorku - to ciekawe skojarzenia :) Szkoda, że to taki styl nowoczesności, a nie ani troszkę wcześniej :( Acz patrząc na mapę NY widzę, że może przypominać miasto, ale nie to Miasto, tylko inne miasto z Thiefa ;) Np. Blackbrook, Bohn, Cyric...
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Hattori »

Keeper in Training pisze: Jeżeli gdzieś możemy stosunkowo niedaleko znaleźć craymenów, to tylko w kanałach pod Broadwayem (z Rysiem! :D).
Czyżby "Pingwiny z Madagaskaru"? :-D
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Keeper in Training »

Hattori pisze:
Keeper in Training pisze: Jeżeli gdzieś możemy stosunkowo niedaleko znaleźć craymenów, to tylko w kanałach pod Broadwayem (z Rysiem! :D).
Czyżby "Pingwiny z Madagaskaru"? :-D
Trafiłeś :roll: . Wszyscy kochają Rysia.
adriann pisze:Szkoda, że to taki styl nowoczesności, a nie ani troszkę wcześniej Acz patrząc na mapę NY widzę, że może przypominać miasto, ale nie to Miasto, tylko inne miasto z Thiefa Np. Blackbrook, Bohn, Cyric...
Tylko Manhattan. Jeżeli przypatrzysz się głębiej, miasto jest stare. Zresztą nie chodzi tu tylko o powiew średniowiecza, który jest tylko w... pewnym odpychającym magnetyzmie, ale np. o doki. Wystarczy się przypatrzyć, w miarę możliwości biedniejszych dzielnicom. Porównaj Brooklyn czy Queens z cutscenkami z T2 - miodzio!
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Keeper in Training »

Witajcie,

szkoda, że muszę pisać posta pod postem, ale treść mojej wypowiedzi praktycznie nie dotyczy poprzedniej i tym samym na edita się nie nadaje. Otóż przypadkiem natrafiłam w Sieci, w serwisie MegaTapety, na dość intrygujące zdjęcie: http://www.mega-tapety.info/wallpapers/ ... wa/049.jpg. Odniosłam nieodparte wrażenie, że podobnie wygląda linia brzegowa Miasta... Ktoś się zgadza? Pytanie brzmi: czy można z tej ilustracji od biedy korzystać, opisując literacko czasy sprzed wybudowania Miasta? Z góry dziękuję. Pozdrawiam!
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Hattori
Młotodzierżca
Posty: 939
Rejestracja: 18 listopada 2011, 16:40
Lokalizacja: The Keepers' Chapel (Zamurze)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Hattori »

Hehe, fajne. Niestety mam zastrzeżenia. Pierwsze dotyczy biegu rzeki, chociaż tu są różne wersje, więc nie będę wymyślać. A druga rzecz - to jezioro. Widzisz tą wielką, zieloną plamę w środkowo-lewej części obrazu? Jak dla mnie to dyskwalifikuje całą scenerię.

Choć skojarzenie jak najbardziej słuszne.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Moim zdaniem linia brzegowa Miasta nie ma w sobie nic charakterystycznego, więc właściwie każde ujście o takim prostokątnym lejku pasuje :) Ale zdjęcie samo w sobie śliczne.
Obrazek
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Keeper in Training »

Na mapie, którą robił Adriann, a także na mapach V-Raptora, jest coś oznaczone jako "słone jezioro". Dokładnie w tym miejscu. Nie wiem, to też pasuje średnio, ale ogólnie (te wyspy) niezłe.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Hadrian »

Keeper in Training pisze:Na mapie, którą robił Adriann, a także na mapach V-Raptora, jest coś oznaczone jako "słone jezioro". Dokładnie w tym miejscu. Nie wiem, to też pasuje średnio, ale ogólnie (te wyspy) niezłe.
Ja robiłem jakieś jezioro na mapie Miasta? :shock: Może V-Raptor ta (może ktoś podesłać jego mapę? Nie mogę znaleźć jej w sieci), ale ja na pewno nie. Chyba, że mam amnezję :P
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Keeper in Training »

adriannn pisze:
Keeper in Training pisze:Na mapie, którą robił Adriann, a także na mapach V-Raptora, jest coś oznaczone jako "słone jezioro". Dokładnie w tym miejscu. Nie wiem, to też pasuje średnio, ale ogólnie (te wyspy) niezłe.
Ja robiłem jakieś jezioro na mapie Miasta? :shock: Może V-Raptor ta (może ktoś podesłać jego mapę? Nie mogę znaleźć jej w sieci), ale ja na pewno nie. Chyba, że mam amnezję :P
Może mówimy oboje o tym "cieku wodnym" u Constantine'a... Wygląda dość jeziorowato. Coś jeziorowatego miałeś na pewno, ale straciłam link. Niezależnie w załączniku wrzucam mapkę V-Raptora.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Śmieszna ta mapka, bo o większości lokacji tutaj nie słyszałem, a przeszedłem każdą grę parę razy. fortyfikacje? Jezioro? Undermarket? Downtowne? Slum? Z kolei brakuje wielu tych, co do których istnienia nie ma wątpliwości.
Obrazek
Awatar użytkownika
Hadrian
Złodziej
Posty: 2423
Rejestracja: 08 stycznia 2009, 13:38
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Hadrian »

SPIDIvonMARDER pisze:Śmieszna ta mapka, bo o większości lokacji tutaj nie słyszałem, a przeszedłem każdą grę parę razy. fortyfikacje? Jezioro? Undermarket? Downtowne? Slum? Z kolei brakuje wielu tych, co do których istnienia nie ma wątpliwości.
Downtowne jest w Thiefie i na mojej mapce ;) To tłumaczy się jako "Śródmieście", ale w grze przetłumaczono jako "Dolne Miasto" - włącz sobie Assasins i spójrz na mapę ;)

A reszta w tej mapie, to wymysły same, co prawda niektóre też miałem (np. te obwarowania "antypogańskie", u mnie były opuszczone) ale ich nie umieszczałem. Mapa, szczerze, gorsza od mojej :-D Ładniejsza, ale mało się zgadza - np. Rozmieszczenie dzielnic Downtowne, Newmarket i Hightowne. W grze akurat wyraźnie to widać na mapce z Assasins :)

Widać też, że V-Raptor dodał dzielnice i miejsca z T2x jak Undermarket ( Dzielnica Targowa z 3 misji?) oraz Sunnyport (Słoneczny Port) i linia kolejowa.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Faktycznie, jest Downtowne... i źle przetłumaczone :)
Obrazek
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: Miasto w rzeczywistości...

Post autor: Keeper in Training »

Zgadzam się z Wami. Zwróćcie uwagę jedynie na drogę wodną, którą zmaścić trudno 8-) . Zresztą co gracz, to wizja.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
ODPOWIEDZ