Allegro a podatki ?

Zajrzyj tutaj, jeśli masz ochotę pogawędzić, poplotkować i wtrącić swoje trzy grosze do dyskusji na tematy niemające wiele wspólnego z Thiefem.

Moderator: Bruce

Awatar użytkownika
Ivvan
Poganin
Posty: 747
Rejestracja: 27 września 2003, 08:36

Allegro a podatki ?

Post autor: Ivvan »

Tak sie mnie nasuwa mysl, poniewaz chcem sprzedac rzeczy z gry Mu Online. Jak wiemy sa to rzeczy wirtualne. Czy jak je sprzedam na allegro to bede musial sie z tego rozliczac z urzedem skarbowym ? Wiem ze niektore firmy np. komputerowe sprzedaja monitory czy tez inne rzeczy na Allegro i nie wiem czy oni sie musza wtedy takze rozliczac z urzedem skarbowym [lol]
Martwi i zastanawia mnie ta mysl, dlatego tez pytam bo mozliwe ze ktos z naszego grona akurat sprzedaje rzeczy na allegro badz jest dobrze poinformowany o tym :)

Jak wiemy Allegro pobiera za postawienie aukcji od 2zl w gore i to tyle co wiem na temat platnosci za sprzedawanie rzeczy na allegro :)

Pozdrawiam.
maeglin
Strażnik Glifów
Posty: 743
Rejestracja: 22 stycznia 2006, 15:13

Re: Allegro a podatki ?

Post autor: maeglin »

Jeżeli chcesz coś sprzedać okazyjnie, od czasu do czasu, to na 99,99% US się Ciebie nie będzie czepiał. US chce jedynie przetrzepać niepłacących hurtowników.

Inna sprawa, jeżeli to miałaby być normalna sprzedaż, prowadzona na szeroką skalę. Ale takie firmy na Allegro raczej płacą podatki, bo legitymują się NIPem.
Awatar użytkownika
marek
Garrett
Posty: 4775
Rejestracja: 09 grudnia 2003, 08:52
Lokalizacja: Poznań
Płeć:
Kontakt:

Re: Allegro a podatki ?

Post autor: marek »

Zasady sa chyba identyczne jak w przypadku normalnych umów sprzedaży: do 1000zł (czy jakoś tak) nie płaci sie podatku. Dodatkowym czynnikiem jest to, czy wystawiasz wielokrotnie podobne przedmioty (np. osoba wystawiająca setki książek - nawet różnych - musi zapłacić podatek, natomiast osoba, która wyprzedaje własną biblioteczkę już nie).
Zaznaczam, że nie jestem ekspertem, a jedynie pisze to co wiem.

PS:
a wystarczyło pogooglać:
http://www.ehandel.pit.pl/
aczkolwiek nie wiem, jak tu ocenić, czy dany przedmiot używałeś już pół roku, czy nie. Polecam zapytać sie na forum Allegro.
ObrazekObrazek
"No one reads books these days"
Awatar użytkownika
Leming
Złodziej
Posty: 2565
Rejestracja: 17 stycznia 2005, 10:16
Lokalizacja: Statua postępu

Re: Allegro a podatki ?

Post autor: Leming »

Ivvan pisze:Tak sie mnie nasuwa mysl, poniewaz chcem sprzedac rzeczy z gry Mu Online.
<czep mode = on>
A czy przypadkiem w regulaminie Mu Online nie ma zapisu wskazującego, że zabronione jest odstępowanie własnej postaci, sprzedawanie przedmiotów bądź jakakolwiek inna wymiana handlowa dotycząca gry, a mająca miejsce w świecie rzeczywistym? ;)
<czep mode = off>
Kupię Azjatkę - najlepiej Japonkę (może być używana)

Suma całkowitej ilości Informacji we Wszechświecie jest stała i jest równa 0 (zero)
Awatar użytkownika
Sir Gareth
Mechanista
Posty: 488
Rejestracja: 19 maja 2003, 09:40
Lokalizacja: wszechświat równoległy 3-go poziomu
Kontakt:

Re: Allegro a podatki ?

Post autor: Sir Gareth »

To nie ma nic do rzeczy czy sprzedajesz przedmioty wirtualne, rzeczywiste... możesz nawet sprzedawać pomysły (o ile znajdziesz na swoje kupca;) ) bo o ile wziąłeś za to pieniądze to winieneś się z tego rozliczyć. Są tylko dwa pytania czy zyski były znaczące (tzn. czy kwestia dochodzenia podatku jest opłacalna - bo nie ma sensu ścigania kogoś kto za 2 złote sprzedał własne wyroby ręczne - o ile nie jest to na dużą skalę... ale pewnie ręce by mu nie wyrobiły) i czy masz wole to zgłosić (lub odwagę nie zgłosić).
Na Allegro prawie wszystkie transakcje nie są monitorowane tzn. zakończona aukcja nie jest dowodem sprzedaży - i na dodatek zawsze możesz umówić się z klientem, że "nikt nic nie widział i nie słyszał". Allegro, poza wyjątkowymi sytuacjami, nie zgłasza transakcji do US, a na dodatek obowiązuje ochrona danych osobowych (czyli aby uzyskać dane o koncie - chyba, że są jawne - to US musiało by mieć uzasadnione podejrzenia i wyrok sądu).

Mimo to mogę się założyć, że tak jak wspomniał kolega wyżej, tego rodzaju sprzedaż jest zabroniona regulaminem gry. Więc Twoja działalność jest z założenia przestępcza (w myśl praw autorskich) ponieważ będziesz czerpał korzyści z czyjegoś produktu bez jego zgody. Także US to ostatnia rzecz, o którą musisz się martwić....
..::Don't be afraid of the dark, be afraid of what it hides::..
My photopage
Awatar użytkownika
Ivvan
Poganin
Posty: 747
Rejestracja: 27 września 2003, 08:36

Re: Allegro a podatki ?

Post autor: Ivvan »

Leming pisze:A czy przypadkiem w regulaminie Mu Online nie ma zapisu wskazującego, że zabronione jest odstępowanie własnej postaci, sprzedawanie przedmiotów bądź jakakolwiek inna wymiana handlowa dotycząca gry, a mająca miejsce w świecie rzeczywistym? Wink
Zgadza się ;)

Garret pisze:Na Allegro prawie wszystkie transakcje nie są monitorowane tzn. zakończona aukcja nie jest dowodem sprzedaży
Również się zgodzę, na allegro sprzedają się masowo różnego typu kont do gier i nikt nic nie robi :)
maeglin pisze:Jeżeli chcesz coś sprzedać okazyjnie, od czasu do czasu, to na 99,99% US się Ciebie nie będzie czepiał. US chce jedynie przetrzepać niepłacących hurtowników.
Podobno teraz mają sie brać i za normalnych :) podobno ma wejść jakaś związana z tym ustawa, dokładnie się nie orientuję o co lotto ale coś na ten temat słyszalem wyrywczo :)
ODPOWIEDZ