ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Rozplącz swoją wyobraźnię. Zagość w świecie stworzonym przez fanów lub do nich dołącz.

Moderator: SPIDIvonMARDER

Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Nie mamy regularnych spotkań, po prostu ogłaszam na fejsie, że się widzimy. Z reguły spotykamy się albo w siedzibie GSF Alkor, albo na Politechnice Gdańskiej, lub u mnie w domu. AKtualnie pracujemy nad stworzeniem antologii krótkich opowiadań połączonych zadanym przeze mnie konceptem.

Grupa ma nieregularną liczbę członków, choć 5 jest stała. Reszta przychodzi jeśli ma ochotę.
Obrazek
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Keeper in Training »

SPIDIvonMARDER pisze:Heh, minęło 5 lat, a ten poradnik wciąż jest aktualny ^^ Zapomniałem o nim na śmierć. Aktualnie prowadzę w Gdańsku małą sekcję literacką, gdzie przychodzą na nauki ludzie w wieku, w któym pisałem pierwszego posta. Mówię im wciąż to samo, co tutaj.
Ach, ach, powiew młodości :).

Ja jestem wredna i zaczynam od zamknięcia delikwenta w małym, ciasnym pokoju z komputerem podpiętym do Sieci i dozwolonymi tylko wybranymi witrynami (wszystko z PWN, Korpus PELCRA, Bab.la, TV Tropes). Po jakimś czasie sprawdzam historię przeglądania i dowiaduję się, czy faktycznie przeczytano KAŻDĄ zasadę opisaną przez PWN.

Właściwie to możliwe byłoby stworzenie bardziej regularnych warsztatów literackich. Pytanie, czy ktoś byłby zainteresowany.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Problem w tym, że zasady często warto łamać :P To dodaje tekstowi kolorytu.

A co do sekcji, to średnio... juz jedną prowadze i i tak jest problem z regularnością spotkań.
Obrazek
Awatar użytkownika
Keeper in Training
Arcykapłan
Posty: 1409
Rejestracja: 01 października 2009, 15:01
Lokalizacja: Miasto, Południowa Dzielnica (przy fontannie)
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: Keeper in Training »

Zgadzam się, ale zasady możesz łamać dopiero wtedy, gdy dobrze je znasz. Dlatego takie "pastwienie się" procentuje.
"(...) Garrett had the humbling realisation that he'd smothered more girls than he'd kissed. A good deal more. An embarrassingly good deal." - RedNightmare, "Half-Full"
darkonia
Mechanista
Posty: 406
Rejestracja: 04 lipca 2011, 20:57

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: darkonia »

Mam nadzieję, że jest więcej ludzi, którzy lubią tekst napisany według takich zasad. Jakoś ostatnio, kiedy czytam coś z biblioteki, wszystko wydaje się takie płytkie (fabuła typu on-ona-wielka miłość-i całe tło, nadające się na dobrą historię, dodatkowo niezwykła fascynacja ludzi "50 twarzami..."), a poza tym nie potrafię sobie wyobrazić większości miejsc, ani bohaterów w tych książkach. Podziwiam osoby, które lubią pisać lub czytać te "rozwlekłe" (czytaj: dokładne) opisy.
- You think us fools?
- Yes... that is irrelevant.
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

Hehe, moje refleksje mają czasem po kilka stron xD


Łamanie zasad, których się nie zna... ma też swój czar. W każdym razie, w żaden sposób nie przeczę, że te porady u góry są złe. Są bardzo dobre, a najbardziej aktualne jest "dużo czytać i pisać"
Obrazek
zorenka
Bełkotliwiec
Posty: 3
Rejestracja: 06 maja 2019, 18:59

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: zorenka »

tylko co rozumiesz pod tym "dużo czytać" , czytać trzeba tak jak biegać w sporcie, z głową.
JuffyMeister
Bełkotliwiec
Posty: 8
Rejestracja: 20 maja 2019, 03:26
Lokalizacja: Warszawa

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: JuffyMeister »

Jako ktoś kto uczył się wiele lat pisać i planuje wydać książkę, z niektórymi punktami w tym poradniku nie mogę się do końca zgodzić. Nie ze wszystkimi, ale tak, z niektórymi. Bedę pisać numerami bo w sumie tak jest najprościej(chyba).

1. Jak piszesz dla frajdy, owszem możesz pisać kiedy masz ochotę. Jeżeli jednak chcesz napisać coś długiego i to skończyć to musisz.... pisać. Długie teksty mają to do siebie że każdy odłożony na bok dzień utrudnia napisanie całości, dlatego nieważne jak bardzo ci się nie chce, pisz i pisz raz jeszcze, nieważne jak.

2.Tu się w większości zgodzę, chociaż czasami trzeba się zmusić żeby cokolwiek sensownego napisać.

5. Jeżeli mówimy o błędach ortograficznych to owszem, ale gramatyka to co innego. Jest wiele powodów na źle ułożone zdania, dysleksja jest jednym z nich.

7.Żeby tekst był czytelny i jasny, powinno się unikać złożonych zdań i pisać prostymi. W ten sposób więcej osób przeczyta i coś wywnioskuje z całego tekstu.

9.Zdecydowanie wolę metodę pokazywania, niż opisywania. Owszem można napisać że znalazł jakiś piękny naszyjnik, ale co innego sprawić by się wtrącił i stwierdził coś na jego temat. Wtedy sama postać mówi nam o wartości przedmiotu który teraz posiada i sprawia że kwestia jest bardziej wiarygodna, bo w końcu jaki mistrz złodziei by się nie orientował w tym temacie?

10.Warto dawać opisy postaci, ale jeszcze lepiej robić to z perspektywy innych bohaterów.(Odnoszę się do punktu powyżej)

19.Co do tego punktu to powiem tylko że warto nauczyć się kończyć rozdziały w zaskakujący sposób, a nie tylko całość książki/tekstu. W końcu nic tak bardzo nie przyciąga uwagi czytelnika jak ciekawość co będzie dalej.

To takie tam moje trzy grosze. :)) :)) :))
Awatar użytkownika
SPIDIvonMARDER
Garrett
Posty: 5183
Rejestracja: 29 stycznia 2008, 21:32
Lokalizacja: Świątynia Nieba z Zaginionego Miasta
Płeć:
Kontakt:

Re: ABC małego pisarza, czyli krótki poradnik dla literatów

Post autor: SPIDIvonMARDER »

1. Generalnie miałem na myśli głównie fanfikcję tworzoną dla funu, a nie dla pieniędzy. W kwestiach zawodowych, to zgodzę się, że jak płacą, to się pisze. Niezależnie od okoliczności :)

9 i 10 tak, ale to też zależy od narracji i okoliczności :)

19. Zgadzam się, nawet podrozdziały też na tym zyskują :P


Dzięki za wtrącenie :)
Obrazek
ODPOWIEDZ